Makarona me qofte (spaghetti)

115 Shares
115
0
0
Makaronat të përgatitura me salcë qoftesh janë një pjatë e parë e pasur që mund të shërbejë edhe si pjatë e vetme. Makaronat e gatuara me këtë salcë të shijshme dhe qoftet sipër tundojnë jo vetëm fëmijët, por edhe të rriturit.

Makarona me qofte (spaghetti)

Përbërësit

 • Përbërësit për 4 persona

 • 300 gr makarona të gjata spaghetti
 • 100 gr mish viçi
 • 30 gr galetë ose bukë e thekur
 • 1 vezë
 • 20 gr djathë parmixhan
 • 1 thelpi hudhre
 • pak majdanoz
 • pak piper
 • pak kripë
 • pak arrë moskat
 • 500 ml salcë domate
 • 1 qepë të vogël
 • 1 karrotë
 • 1 degë selinoje
 • disa gjethe borziloku
 • 5-6 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja

 • Si fillim përgatisim qoftet dhe më pas salcën. Përgatitjen hap pas hapi mund ta shikoni këtu, duke përdorur masat e mësipërme.(Kliko këtu për recetën).
 • Pasi kemi përgatitur salcën, vendosim një tenxhere me ujë të ziejë e më pas i shtojmë pak kripë. Hedhim makaronat të ziejnë. Pasi kanë zierë, i kullojmë dhe i përziejmë me salcën e qofteve të përgatitur më parë.
 • Hedhim makaronat në pjata dhe i servirim të ngrohta me djathë parmixhan të grirë sipër.

Notes

Përgatitja e makaronave me qofte

Ju bëftë mirë!

receta-gatimi-spaghetti-italian-gatuaj-pjata-pare-recipe-food

115 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Makarona spaghetti me lakra të egra

Makaronat janë një pjatë e shpejtë dhe e thjeshtë për tu përgatitur. Mund ti gatuajmë në mënyra të ndryshme. Ne sot ju propozojmë një recetë ku makaronat i përziemë me lakra të egra të cilat jo shumë persona mund ti pëlqejnë veçantë. Por të përgatitura me makaronat, janë me të vërtetë të shijshme.

Makarona shtëpie me patate

Këto makarona shtëpie mund të shërbehen thjesht të spërkatura me gjalpë. Kjo pjatë është shumë e pëlqyeshme jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Duke pasur si bazë pataten, kjo pjatë është me shumë vlera ushqimore të domosdoshme për trupin tonë.

Receta per Lazanjë

Lazanja është një pjatë tipike e Italisë e në mënyrë të veçantë e zonës së Bolonjës. Kjo pjatë është e njohur tashmë jo vetëm në këtë zonë, por në mbarë botën. Lazanjë është një pjatë e parë, 'e pasur' dhe e shumë e shijshme.

Makarona me salmon

Kjo recetë nuk kërkon shumë kohë në përgatitje. është një pjatë e shpejtë dhe me një shije të veçantë. Mund të përdorni si salmonin e freskët ashtu edhe atë të tymosur në pako.