Receta me Mish
Shkruaj një koment

Brinjë qengji në zgarë

Mishi i qengjit është shumë i shijshëm nëse gatuhet në mënyrën e duhur. Me këtë lloj mishi mund të bëhen shumë receta. Ne kemi zgjedhur recetën më të thjeshtë. Mjaftojnë disa minuta për pjekjen e mishit në zgarë dhe do të kemi një pjatë të shijshme.

Përbërësit për Brinjë qengji në zgarë

  • 400 gr mish qengji ( brinjë)

  • pak kripë

  • pak piper

  • pak rozmarinë

  • pak sherebelë

  • pak verë e bardhë

  • 1 limon

Përgatitja

Marrim mishin e qengjit dhe e vendosim në një enë të madhe. I hedhim kripë, degë rozmarine dhe sherebelë, verë të bardhë dhe e mbulojmë me qeskë kuzhine. E lemë të marinohet në këtë mënyrë përreth gjysëm ore. Më pas marrim zgarën, e lyejmë me pak vaj ulliri dhe e nxehim. Thajmë mishin me anë të letrës së kuzhinës. E vendosim më pas në zgarën e nxehtë. E pjekim mirë nga të dyja anët. Mishin e vendosim në pjatë dhe sipas dëshirës mund ti hedhim limon dhe piper. Këtë pjatë e shërbejmë të nxehtë dhe të shoqëruar me patate të furrës.

Ju bëftë mirë

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente