Receta me Mish
Shkruaj një koment

Shishqebap me mish derri e perime

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 6

Shishqebapi përgatitet në mënyra të ndryshme. Mund ta përgatisim me mish derri, qengji, pule epo viçi të njomë. Ne, në këtë recetë i kemi përgatitur edhe me perime e salsiçe të freskëta. Shishqebapi përgatitet në çast, në momentin që do ta shërbejmë, pasi i ftohtë nuk ka shumë shije. Mishi i përgatitur shkohet në shufra druri ose metalike ose në degë dafine apo rozmarine, ( këto të fundit i japin akoma më shumë shije) dhe piqet në skarë apo mbi prush.

Përbërësit për Shishqebap me mish derri e perime

  Për 4-5 persona

 • 500 gr mish derri

 • 2 speca të kuq

 • 2-3 kunguj

 • 2-3 salçiçe derri të freskëta

 • dega rozmarine

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak vaj ulliri

 • pak rigon

 • 1 gjethe dafine


Përgatitja e Shishqebapit

Si fillim presim mishin e derrit në copa të vogla kubike. I vendosim në enë qelqi dhe i hedhim pak vaj ulliri, pak piper dhe gjethen e dafinës. I përziejmë mirë në mënyrë që gjithë mishi të marrë vajin dhe mbulojmë me qese. E lemë të marinohet përreth 1 orë.
Marrim perimet dhe i lajmë. Presim kungujt në feta pak të trasha, presim gjithashtu edhe speckat në copa. Të njëjtën gjë bëjmë edhe me salsiçen.

Shishqebap Perime - Receta Gatimi ArtiGatimit

Fillojmë e përgatisim shishqebapin. Shkojmë në fillim mishin në shufrat e drurit ose ato metalike. pastaj vazhdojmë me një degëz rozmarine, një copë kungulli, një copë salsiçe, një copë spec e kështu me radhë duke i alternuar të gjithë përbërësit.
Pasi i kemi përfunduar të gjithë përbërësit, i hedhim shishqebapit sipër pak kripë e pak rigon. Vendosim shishqebapin të piqet në skarë të nxehtë ose në prush.

E servirim të nxehtë shishqebapin të shoqëruar me sallata të ndryshme të stinës.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente