Receta me Mish
Leave a comment

Kernacka Korçe – Kuzhina Shqiptare

Kernacka është një recetë karakteristike e zonës së Korçës ku përbërsi kryesor është mishi. Pjekja në sgare e kernackave i jep akoma më shumë shije.

Kernacka Korçe - Kuzhina Shqiptare

Përbërësit

  • 1 kg mish të grirë viçi ose derri
  • 2 kokrra qepë
  • 100 ml qumësht
  • 4 -5 thelpinj hudhra
  • 1 vezë
  • 2 lugë vaj ulliri
  • 2 feta bukë
  • piper
  • kripë
  • rigon

Notes

Si të gatuajmë Kernacka

Në fillim regjim bukën në qumësht. Më pas, pastrojmë qepët dhe hudhrat dhe i grijmë në mikser kuzhine veç pak sekonda. Mishin e hedhim në një enë. Në të bashkojmë qepët dhe hudhrat e grira. Shtojmë më pas vezën, piper, kripë, rigon dhe vajin e ullirit extra të virgjer.
Kullojmë bukën dhe e copëtojmë mbi enën me mish. E trazojmë gati 5-6 minuta derisa masa të jetë homogjene.
Masën për kernacka e lemë të pushojë për 20 minuta. Më pas marrim me dorë pjesë nga brumi dhe i japim formë cilindrike.
I rreshtojmë të gjitha në një pjatancë larg nga njëra tjetra që të mos ngjiten dhe kernackat janë gati per tu pjekur.
Kërnackat që të bëhen të shijëshme piqen në zgarë, në pamundësi i skuqim në një tigan me pak vaj ulliri.
Kërnackat shoqërohen me sallate sipas dëshirës dhe sidomos edhe me një birre Korça.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Shikoni dhe videot e ArtiGatimit në Youtube. Komentoni recetën e gatimit që dëshironi të shikoni dhe gjithashtu mirëpresim çdo koment apo kritikë mbi recetat.

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments