Receta me Mish
Shkruaj një koment

Si të gatuajmë Bretkosa të Skuqura

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Bretkosa janë të pasura me proteina dhe këshillohen për të gjitha grupmoshat sepse asimilohen lehtë nga organizmi. Për përdorimin e bretkosave duhet të sigurohemi që ato janë kapur në ujëra të pastra.


Përbërësit për Si të gatuajmë Bretkosa të Skuqura


 • 1 kg bretkosa

 • 2 kokrra vezë

 • 100 gr miell

 • 100 ml qumësht

 • lëng limoni

 • kripë

 • piper

 • uthull

 • vaj ulliri

 • gjalpë

 • gjethe dafine


Përgatitja e bretkosave

Bretkosave u konsumohen vetëm këmbët e prapme. Prandaj me anë të thikës ose gërshërëve u presim këtë pjesë, i heqim lëkurën dhe më pas i lajmë mirë.

Pjesët e ngrënshme i marinojmë me kripë, uthull, gjethe dafine e vaj ulliri ,për gati 2-3 orë. Më pas i kullojmë, i fshijmë me një pecetë dhe i lyejmë me miell në të thatë.

Ndërkohë në një enë rrahim vezët dhe me pas shtojmë miellin, qumështin dhe pak e kripë e piper. Vendosim në zjarr një tigan me vaj ulliri dhe gjalpë. Marrim kofshët një nga një i lyejmë nga të gjitha anët me brumin e përgatitur dhe i hedhim në tigan me zjarr shumë të ngadalshëm. Tiganit i vendosim kapakun që bretkosat të piqen mirë. I kthejmë nga të dyja anët dhe bretkosat janë gati.

Mund ti shoqëroni me patate të skuqura,me bizele ose me sallatë.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente