Tavë me plëndës – Kuzhina shqiptare

336 Shares
336
0
0
Kuzhina shqiptare ka evoluar brez pas brezi duke u pasuruar dhe përmirësuar, mirëpo përsa u përket recetave tradicionale sikur kemi pak nostalgji. E tillë është edhe kjo tavë që do të paraqesim në këtë recetë. Një këshillë për amvisat e reja që duhet t’i gatuajnë e të mos i harrojnë recetat tradicionale.

Tavë me plëndës – Kuzhina shqiptare

Prep Time15 mins
Cook Time20 mins
Total Time35 mins
Course: First plate
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 2 persona
Kalori: 190kcal

Përbërësit

 • 2 kg plëndës
 • 2 kokrra qepë
 • 2 lugë uthull
 • pak spec të kuq
 • 2 lugë gjelle miell
 • vaj ulliri
 • kripë
 • mëndrëz

Përgatitja

 • Plëndësi duhet të jetë i freskët. E pastrojmë, e lajmë me ujë të bollshëm dhe e lemë 10 minuta në ujë me gëlqere. Pas dhjetë minutash e fërkojmë mirë me ujin e gëlqeres pastaj e shpëlajmë me ujë të ngrohtë.
 • Shikojmë që plëndësi është bërë i bardhë dhe e ziejmë ashtu të pa prerë. Pasi ka zier, e presim në thela duke i radhitur në një tavë.
 • Në një tigan kaurdisim qepën e grirë hollë derisa të skuqet mirë.
 • Hedhim miellin të cilin e kaurdisim pak, e shuajmë me uthull dhe i shtojmë lëngun e plëndësave duke e trazuar shpejtë e shpejt.
 • Hedhim specin, mëndrëzën, e rregullojmë me kripë. Masën e hedhim në tavën me plëndësat.
 • E pjekim në furrë të nxehur më parë në temperaturën 200 gradë, për 20 minuta.

Receta gatimi të tilla te kuzhinës shqiptare mundohen ti rezistojnë kohës, na dërgoni gatimet tuaja në hapësirën e komenteve ose në faqen tonë në Facebook.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

336 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Mish derri me limon

Këto feta mishi të bëra me limon janë shumë të shijshme dhe të shpejta për tu gatuar. është një recetë me shumë pak përbërës dhe shumë e mirë.

Filetë viçi në skarë

Fileto e viçit e pjekur në skarë është një pjatë e dytë, e thjeshtë në përgatitje por që pëlqehet nga të gjithë. Mishi i viçit duhet të jetë cilësor që fileto të jetë e butë.

Musaka me lakër të bardhë

Lakra e bardhë ka shumë lëndë ushqyese të cilat janë të vlefshme për trupin e njeriut. Kjo recetë musaka me lakër i përmbledh në një pjatë të vetme se bashku me proteinat. Lakra e bardhë ka shumë vlera ushqyese kur përdoret e pa gatuar, megjithatë lakra ka një përdorim të gjerë në kuzhinën tonë.

Gjelle me mish viçi

Gjella me mish viçi është një pjatë që konsumohet shumë nga të gjithë shqiptarët. Kjo është një recetë e thjeshtë që mjafton të kemi përbërës cilësorë dhe do të dalë një pjatë me të vërtetë e shijshme.