Rosë me oriz në tavë – Receta të vjetra shqiptare

Rosë me oriz në tavë është një traditë e vjetër shqiptare sidomos në zonat e ulëta të vendit ku rriteshin rosat. Mishi i rosës preferohet të gatuhet me lëng në furrë por edhe ky version i recetës është shumë i shijshëm, sidomos kur janë rosa fshati. Një tjetër recetë që ju këshillojmë është tave me mish bibe dhe oriz në çerep.

Rosë me oriz në tavë është një gatim tradicional shtëpie ku do të përdorim të gjitha pjesët e mishit, pasi zakonisht preferohen vetëm kofshët dhe mishi i gjoksit.

Rosë me oriz në tavë

Prep Time30 minutes
Cook Time45 minutes
Total Time1 hour 15 minutes
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare, mish
Sasia: 6 persona
Kalori: 310kcal

Përbërësit

 • 1 rosë fshati
 • 3 kokrra qepë
 • 2 kokrra domate
 • 1 lugë gjelle salcë domate
 • 300 gr oriz
 • 600 ml ujë
 • vaj ulliri
 • pak gjalpë
 • pak piper i zi
 • kripë
 • majdanoz

Përgatitja

 • Lajmë rosën, e presim në thela të cilat i vendosim në tavën e lyer me vaj. Sipër thelat i spërkatim me pak kripë dhe gjalpë.
 • Tavën me pjesët e prera të rosës e futim në furrë të nxehur në 220 °C derisa thelat e mishit të marrin një ngjyrë të artë.
 • Ndërkohë presim qepën hollë julienne dhe e kaurdisim në tigan me vaj ulliri. Më pas shtojmë domatet dhe salcën duke i kaurdisur për 4-5 minuta.
 • Në tigan shtojmë masën e ujit derisa të vlojë, gjithashtu kripë dhe piper. Heqim tavën nga furra dhe hedhim lëngun e vluar, orizin duke e hapur në të gjithë tavën.
 • Tavën me oriz e futim përsëri në furrë. Kur tava të fillojë të marri valë ja ulim pak temperaturën ne 180°C.
 • Dhe kur orizi ta ketë thithur të gjithë ujin fikim sobën dhe tavën e lemë në furrë të fikur për 15-20 minuta.
 • Rosë me oriz në tavë është gati, kur shërbehet në pjata sipër shtojmë pak majdanoz të grirë hollë.

Receta të tjera që mund tju pëlqejnë janë pispili me lakra – gatime korçare ose tavë me oriz dhe presh.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

3 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Mish pule me portokalle

Kjo pjatë është një pjatë e lehtë dhe e shëndetshme. Mishi i bardhë i kraharorit të pulës është shumë i mirë nëse gatuhet në mënyrën e duhur. Ky mish është i këshillueshëm edhe për fëmijët e vegjël. Kjo recetë e shpejtë është e përshtatshme edhe për ta. Mjafton pak mish i bardhë dhe portokalle dhe në pak minuta do të keni një pjatë të shijshme.

Mish viçi me kos

Si te gatuajmë mish viçi me kos në mënyrën më të thjeshtë. Kosi përveçse i jep butësi mishit i kalon edhe një shije të veçantë dhe karakteristike. Edhe pse mund të ngjasoje me tave kosi, kjo pjatë është me të vërtet shume e shijshme dhe për tu provuar.

Salcë kima

Kima (ose e quajtur tjetër ragu) është një salcë me bazë mishi të grirë, të cilën mund ta përdorim për ta përzier me makarona, oriz, perime të ndryshme, etj. Kjo lloj salce kërkon pak kohë në zierje, por përfundimi ia vlen mundimin e bërë.

Gjelle me mish viçi

Gjella me mish viçi është një pjatë që konsumohet shumë nga të gjithë shqiptarët. Kjo është një recetë e thjeshtë që mjafton të kemi përbërës cilësorë dhe do të dalë një pjatë me të vërtetë e shijshme.