Mish me perime në letër

Një mënyrë e veçantë për të përgatitur mish me perime. Kjo recetë mund të përgatitet në letër kuzhine dhe të shërbehet siç del nga furra.

Mish me prime në letër kuzhine dhe pjekur në furrë është një nga recetat e preferuara. Aroma që çlirohet kur nxjerr nga nga furi këtë përgatitje është e mahnitshme.

Mish me perime në letër kuzhine

Prep Time10 minutes
Cook Time1 hour 30 minutes
Total Time1 hour 40 minutes
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: mish, perime
Sasia: 2 persona
Kalori: 340kcal

Përbërësit

 • 300 gr mish viçi
 • 2 kokrra patate
 • 2 speca të ngjyrave të ndryshme
 • 2 thelpinj hudhra
 • 4 pomodorini domatet e vogla
 • 100 gr djathë kaçkavall
 • kripë
 • rigon
 • piper
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Në fillim presim mishin në pjesë të vogla. Për këtë recetë mish me perime preferohet mish tul. Mishin e prerë e marinojmë me kripë, piper dhe rigon.
 • Qërojmë e presim patatet, i marinojmë edhe këto. Specat i presim rrethore. Përgatisim dhe përbërësit e tjerë.
 • Presim letrat në forma katrore dhe i shtrojmë duke vendosur poshtë letrën e aluminit sipër letrën e kuzhinës.
 • Përbërësit që përgatitëm i vendosim sipër letrës duke i ndarë në mënyrë të barabartë. Hedhim patatet, mishin, specat, pomodorini, hudhra, djathë në copa, kripë, erëza dhe e spërkatim me vaj ulliri.
 • E mbledhim me kujdes në formën e një pakete, në fillim me letrën e kuzhinës pastaj me të aluminit. Kështu avulli i perimeve qëndron i gjithë brenda dhe mishi bëhet shumë i shijshëm.
 • I vendosim pakot me mish dhe perime mbi një tavë, të cilën e vendosim në furrë të nxehur në 250° C. Kur futim tavën e ulim temperaturën dhe i pjekim për 1 ore e 20 minuta në 180 °C.
 • Shërbehet sipas dëshirës direkt duke hapur pjesën e aluminit në tavolinë.

Equipment

 • letër kuzhine
 • letër alumini

Lexoni gjithashtu recetat për mish lepuri me hudhra, pastiço me mish ose gjelle me mish.

Ju bëftë mirë!

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Shishqebap me mish derri e perime

Shishqebapi përgatitet në mënyra të ndryshme. Mund ta përgatisim me mish derri, qengji, pule epo viçi të njomë. Ne, në këtë recetë i kemi përgatitur edhe me perime e salsiçe të freskëta. Shishqebapi përgatitet në çast, në momentin që do ta shërbejmë, pasi i ftohtë nuk ka shumë shije. Mishi i përgatitur shkohet në shufra druri ose metalike ose në degë dafine apo rozmarine, ( këto të fundit i japin akoma më shumë shije) dhe piqet në skarë apo mbi prush.

Pulë në furrë me patate

Pula në furrë me patate është një nga pjatat klasike që mund të gatuhet më shpesh.Mishi i pulës është i lehtë dhe i gatuar mirë është dhe shumë i shijshëm. Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, mjafton të vendosësh pulën të lyer me erëza në furrë. Kjo pjatë është shumë e pëlqyer edhe nga fëmijët.

Musaka me lakër të bardhë

Lakra e bardhë ka shumë lëndë ushqyese të cilat janë të vlefshme për trupin e njeriut. Kjo recetë musaka me lakër i përmbledh në një pjatë të vetme se bashku me proteinat. Lakra e bardhë ka shumë vlera ushqyese kur përdoret e pa gatuar, megjithatë lakra ka një përdorim të gjerë në kuzhinën tonë.

Pulë me perime

Mishi i pulës mund të gatuhet në mënyra nga më të ndryshmet. Në këtë recetë ne e kemi sjellë të gatuar me perime të ndryshme. Kjo është një pjatë shumë e shijshme dhe jo shumë e vështirë në përgatitje.