Gjellë me lakra dhe mish derri

Mish derri i përgatitur gjellë me lakra të bardha është një pjatë e dytë shumë e shijshme. Përgatitja e kësaj recete për gjellë është shumë e thjeshtë dhe rezultati shumë i mirë.

Gjellë me lakra dhe mish derri

Përbërësit

 • Për 4/5 persona

 • 1 kg mish derri në copa të vogla
 • 1 kokë lakër
 • 1 qepë
 • 1 karrot
 • 1 degë selinoje
 • 2 kokrra domate ose 3 lugë salcë domate
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak vaj ulliri
 • 2 gjethe dafine
 • 1/2 gote verë të bardhë

Përgatitja

 • Si fillim qërojmë e lajmë qepën, karotën e selinon, i presim në copa të vogla.
 • Në një tenxhere hedhim vajin e ullirit dhe shtojmë në të perimet e grira hollë.
 • I kavërdisim mirë e më pas shtojmë mishin e derrit të prerë në copa kubike të vogla. Skuqim mishin mirë nga të gjitha anët e më pas e shuajmë me verë të bardhë. Kur alkooli të ketë avulluar shtojmë domatet e grira ose salcën e domates. Shtojmë gjithashtu edhe gjethet e dafinës.
 • Mbulojmë tenxheren me kapak dhe e lemë të ziejë me zjarr të ngadaltë. Ndërkohë marrim kokën e lakrës dhe e përgatisim, e lajmë mirë dhe fillojmë ti heqim kërcellin dhe e presim në copa të vogla. Kur e kemi mbaruar së preri të gjithë e shtojmë në tenxheren me mish. E trazojmë mirë, shtojmë gjithashtu 2 gota me lëng mishi ose ujë. Mbulojmë tenxheren me kapak dhe e lemë të ziejë përreth një orë. (Nga gjysma e pjekjes i shtojmë pak kripë e piper dhe e lemë të ziejë përsëri.)
 • Më pas mishi është gati për tu servirur.
 • Pjatën e shërbejmë të ngrohtë të shoqëruar sipas dëshirës me pak oriz të bardhë ose polenta (miell misri i zier).

Notes

VIDEO RECETA

https://youtu.be/fQlyQv52GL4

Përgatitja e gjellës

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

81 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Role viçi e mbushur

Mishi i viçit i bërë role dhe i mbushur me feta proshute, djathë e salçiçe është pa dyshim një pjatë e pasur dhe e shijshme. është ideale për një darkë me miqtë të cilët padyshim do të ngelen të kënaqur nga shija e këtij gatimi.

Kofshë gjel deti me kërpudha

Kjo recetë është një recetë e veçantë dhe shumë e mirë. Zakonisht kjo kofshë gatuhet në furrë me erëza të ndryshme dhe e shoqëruar me patate furre. Ky variant që ne sjellim është i thjeshtë për tu gatuar. Ne i kemi pjekur në tenxhere presioni për të përgjysmuar kohën, por nëse ju nuk keni në dispozicion një të tillë, mund ti piqni në një tenxhere të thjeshtë.

Pulë në tavë me patate

Pulë në tavë me patate është një nga ato pjatat tipike të fundjavës. Ky kombinim është i përsosur dhe shume i shijshëm. Edhe erëzat në këtë recetë mund të jenë nga më të ndryshmet.

Pulë me perime

Mishi i pulës mund të gatuhet në mënyra nga më të ndryshmet. Në këtë recetë ne e kemi sjellë të gatuar me perime të ndryshme. Kjo është një pjatë shumë e shijshme dhe jo shumë e vështirë në përgatitje.

Rosto me mish viçi

Rosto me mish viçi është një pjatë tipike e të dielave ose e festave familjare. Rosto është një pjatë e shijshme, e thjeshtë për t’u përgatitur dhe gjithmonë mbresëlënëse!