Vezë të kuqe për Pashkë

Në ditët e sotme gjejmë edhe vezë të zbukuruara me ngjyra të ndryshme ose të pikturuara.

Vezë të kuqe për Pashkë

Përbërësit

  • 20 vezë
  • 1 e 1/2 ujë
  • 2 lugë uthull
  • 1 pako ngjyrues ushqimor i kuq

Përgatitja

  • Vendosim të ziejnë vezët përreth 5 minuta. Duhet të kemi kujdes që vezët duhet të jenë në temperaturë ambienti që të mos çahen gjatë zierjes.
  • Më pas derdhim me kujdes ujin dhe nxjerrim vezët e ziera.
  • Ndërkohë në një tenxhere hedhim ujin dhe e vendosim të ngrohet pak, duhet të jetë i vakët rreth 30°C.
  • Shtojmë në të uthullën dhe ngjyruesin e kuq. I trazojmë mirë. Vendosim me kujdes vezët në masën e përgatitur. I lemë përreth 10 minuta.
  • Më pas i heqim dhe i vendosim në një pjatë që të kullojnë e thahen. Nëse dëshirojmë që vezët të shkëlqejnë, pasi janë tharë komplet, i fshijmë me një pecetë me vaj.
  • Vezët e kuqe janë gati. I vendosim në një shportë dhe ua shpërndajmë njerëzve tanë të dashur.

Gëzuar Pashkët të gjithëve nga Arti Gatimit!

veze-te-kuqe-receta-per-festa-pashke-ortodokse-kulac-6

142 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Gjel deti i pjekur

Gjeli i detit është një karakteristikë e darkës së funvitit në Shqipëri. Nuk mund ta mendojmë tryezën pa patur në mes të saj mishin e pjekur të gjelit të detit. Ne e kemi pjekur shumë thjesht, veç me kripë e gjalpë, pa shtuar erëza të tjera, por nëse dëshironi mund ti shtoni piper ose ta mbushni me arra.

Receta për Bakllava Shqiptare

Bakllavaja është një ëmbëlsirë shumë e njohur në vendet ballaknike dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë është e bërë me petë të mbushura me arra, (bajame, lajthi,pistak në disa vende), dhe e regjur me sherbet ose mjaltë në disa vende të tjera. Thuhet që origjina e bakllavasë vjen nga Turqia. Në ditët e sotme kjo ëmbëlsirë është e njohur nga të gjithë.