5 ushqime që ju sjellin fat për festat e fundvitit

Në kultura të ndryshme, disa ushqime konsiderohen se sjellin fat për vitin e ardhshëm. Këto opsione tradicionale të ushqimit të Vitit të Ri të gjitha duhet të merren parasysh dhe të vendosen në menynë tuaj. Shtimi i këtyre ushqimeve të fatit të Vitit të Ri në gatimet tuaja janë një mënyrë e shijshme për të lënë një vit të vjetër dhe për të përshëndetur një vit të ri me fat.

1 Fasule e zezë

Ka disa arsye të ndryshme pse fasulet janë të lidhur me fatin në ditën e Vitit të Ri. Një teori në Egjiptin e Lashtë këshillon ngrënien e fasules si një mënyrë për të treguar përulësi ndaj perëndive dhe fat për vitin e ardhshëm.

2 Zarzavate

Gjithçka ka të bëjë me të gjelbrën, e cila simbolizon paratë dhe prosperitetin. Sipas disa traditave, zarzavatet mund të varen nga dera për të larguar çdo frymë të ligë që mund t’ju dalë përpara. Por ju s’keni pse i varni në derë, mjafton ti konsumoni.

3 Lakër

Një proces fermentimi 6-8 javë do të thotë se lakra turshi është gati për Vitin e Ri. Fijet e lakrës turshi ose lakrës të thjeshtë simbolizojnë një jetë të gjatë dhe shumë paratë.

4 Thjerrëzat

Thjerrëzat për prag të Vitit të Ri hahen tradicionalisht pas mesnatës, së bashku me mish dhe sallam. Forma e thjerrëzave lidhet me monedhat kështu që futni këtë produkt në menu.

5 Frutat

Në Meksikë, rrushi hahet në mesnatë për të simbolizuar vitin e ardhshëm dhe në të gjithë botën, shegët, një simbol i pjellorisë dhe lindjes, hahen në vitin e ri. Një tjetër traditë është të hani 12 lloje frutash për 12 muaj me fat.

Lexoni gjithashtu Receten për Panettone në shqip.

39 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

You May Also Like

Ushqimi i fëmijëve të moshës 8-12 muajsh

Ju mund ta kuptoni që foshnja juaj është gati të përparojë në fazën tjetër 2 të ushqimit në rast se vëzhgoni shenja si refleksi i futjes së gjuhës, për shkak të së cilës një fëmijë mund të marrë pa probleme ushqimin në gojën e tij dhe ta gëlltisë atë në mënyrë efikase.

8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.

7 Arsye pse gatimi ju bën të lumtur

Pavarësisht nëse gatuani vetë, me fëmijët tuaj ose me dikë tjetër, ju do të argëtoheni shumë. Edhe pse kërkon vëmendje të detajeve në çdo hap, duket se ia vlen përpjekja kur shikon krijimin tënd të kthehet në një bukuri gastronomike