Receta të Ngjashme

Role me kanellë – Cinnamon Rolls

receta-role-kanelle-embelsira-shqip

Roletë me kanellë janë ëmbëlsira shumë të mira për mëngjes apo pasdite të shoqëruar me një kafe a qumësht. Këto ëmbëlsira janë shumë të njohura në Evropën e Veriut dhe Amerikë dhe thuhet që origjinën e kanë nga Suedia. Siç e thotë dhe vetë emri këto ëmbëlsira janë të përgatitura me një bazë brumi ku mbizotëron aroma e shija e kanellës. Këto ëmbëlsira në formë role ( të njohura me emrin ‘cinnamom rolls’ nga anglishtja) janë shumë të shijshme për të filluar mbarë ditën.


Vazhdo Leximin

Receta të Ngjashme

Rosnica me pulë fshati

receta-rosnica-gatimie-shqiptare-artigatimit

Pula me rosncica është një nga ato pjatat që padyshim duhet provuar. Zakonisht kjo pjatë është shumë e njohur në zonën e Myzeqesë. Mund të themi se makaronat e vogla janë versioni modern i rosnicave të cila janë të gatuara me miell e vezë siç bëhet brumi i makaronave. Shijën kësaj pjate ia jep padyshim pula e fshatit. Kjo pjatë gatuhej nga gjyshet tona kur vinin mysafirë në shtëpi dhe kjo traditë vazhdon akoma në zonën e Mallakstrës. Rosnicat origjinale bëhen pa salcë domate, por nëse ju pëlqen mund ti shtoni pak domate të prera hollë të skuqur me qepë për ti dhënë më shumë ngjyrë pjatës.


Vazhdo Leximin

Receta të Ngjashme

Receta të Ngjashme

Receta të Ngjashme

Receta të Ngjashme