Kokë qengji e pjekur në furrë

91 Shares
91
0
0
Koka e qengjit e pjekur në furrë është një pjatë e dytë e shijshme. Gatuhet me erëza sipër dhe e shoqërojmë me një pjatë patate furre.

Kokë qengji e pjekur në furrë

Përbërësit

 • 2 koka qengji të ndara përgjysëm
 • pak rozmarinë
 • pak sherebelë
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak vaj ulliri

Përgatitja

 • Si fillim pastrojmë kokat e qengjit dhe i lajmë me ujë të bollshëm.
 • Më pas i shtojmë sipër erëzat e grira ( sherebelën dhe rozmarinën), pak kripë e pak piper.
 • ( Nëse keni kohë, mund ti lini në frigorifer përreth një orë për tu marinuar).
 • Më pas i vendosim në një tavë i spërkasim sipër me vaj ulliri dhe i pjekim në furrë të nxehtë 180°C përreth një orë.
 • I shërbejmë të ngrohta të shoqëruara me një pjatë patate furre.

Notes

receta-gatimi-koka-qingji-furre-pjekur-gatime-shqiptare-tradicionale-art-02

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

receta-gatimi-koka-qingji-furre-pjekur-gatime-shqiptare-tradicionale-art-01

receta-gatimi-koka-qingji-furre-pjekur-gatime-shqiptare-tradicionale-art-00

91 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Pule në tavë me Speca Gogozhare

Pula ne tave e gatuar me speca gogozhare është një pjatë shumë e shijshme. Shija majhoshe e speckave gogozhare i jep mishit të pulës një aromë e shije të veçantë. Kjo pjatë është ideale për drekat me miqtë pasi mund ta përgatisim më përpara.

Mish qengji në furrë me anginare

Mishi i qengjit mund të gatuhet në shumë mënyra. Ne këmi sjellë një recetë ndryshe, e kemi shoqëruar këtë mish që ka një shije të fortë me angjinare të cilat e thyejnë këtë shije. Po kështu, gjithmonë për ti hequr mishit këtë aromë të fortë, përpara se ta përgatisim, e vendosim të marinohet me verë dhe erëza të ndryshme.

Role viçi e mbushur

Mishi i viçit i bërë role dhe i mbushur me feta proshute, djathë e salçiçe është pa dyshim një pjatë e pasur dhe e shijshme. është ideale për një darkë me miqtë të cilët padyshim do të ngelen të kënaqur nga shija e këtij gatimi.