Supa tradicionale vietnameze PHO BO

Mbase është një nga supat që kërkon shumë kohë përgatitje dhe pak mundim por ja vlen ta provoni. Shija e kësaj supe vietnameze është e pa zëvendësueshme.

Supa tradicionale vietnameze PHO BO

Përbërësit

 • 6 l ujë
 • 500 gr mish viçi
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 lugë çaji sheqer
 • 200 gr makarona orizi
 • 3 copa xhenxhefil
 • 2 qepë mesatare
 • 3 kardamom
 • 3 yll anise
 • 2 dega kanelle

Përgatitja

 • Në një tenxhere të madhe hedhim gjysmën e ujit dhe vendosim mishin e viçit dhe i lejmë të ziejë për 10 minuta.
 • Më pas e derdhim ujin dhe shtojmë ujë të ri në të cilin vendosim prapë mishin me një qepë, 1 lugë gjelle kripë dhe 1 lugë çaji sheqer dhe e lejmë të ziej për 3 orë në zjarr mesatar.
 • Nëse uji është reduktuar shumë, shtojmë pak ujë tjetër.
 • Në një tigan, vendosim xhenxhefilin, 1 qepë të ndarë në gjysmë, kardamom, yll anise dhe pak kanelle dhe i lejmë të skuqen. Pastaj këto bimë, xhenxhefilin dhe qepë i vendosim në supë dhe i lejmë të ziej edhe për 3 orë të tjera (nëse uji është reduktuar në masë të madhe, shtojmë ujë tjetër).
 • Me pas kullojmë supën dhe mishin e lejmë mënjanë dhe erëzat me qepët dhe xhenxhefilin i hedhim.
 • Marrim një enë në të cilin vendosim makarona petashuqe orizi të cilat i kemi zier më parë në ujë të bollshëm me kripë. Sipër shtojmë copat mishit të viçit të prera hollë dhe e hedhim lëngun e supës. Shtojmë gjithashtu koriandër të copëtuar hollë, qepë të njomë dhe qepë të kuqe të copëtuar imët.
 • Me një pjatë vendosen copa limoni dhe speca djegës të prera hollë dhe xhenxhefil të grirë (shtohen në supë sipas dëshirës). Kripa dhe piper shtohen sipas shijes.
 • Tradicionalisht supes Pho Bo i shtohen disa fije lakër mung dhe salcë peshku që zëvendëson kripën.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë

25 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Supë me kërpudha

Supë me kërpudha është një recetë e lehtë dhe me vlera ushqimore që duhet të shtojmë në dietën tonë. Ekzistojnë më shumë se 4000 lloje kërpudhash, por vetëm 100 prej tyre janë të ngrënshme.

Supë krem me lulelakër

Supa me lulelakër është një pjatë e parë e shijshme, e lehtë dhe e shëndetshme. Lulelakra është një perime tipike e stinës së ftohtë të dimrit. Me të mund të përgatisim shumë receta të shijshme. Në këtë recetë ne e kemi përgatitur supë krem e cila është shumë e mirë edhe për fëmijët.

Supë me mish lepuri

Supa me mish lepuri është e lehtë dhe e shijshme. Mishi i lepurit rekomandohet të konsumohet jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Kohët e fundit në fshatrat e Shqipërisë, lepuri i butë ka filluar të shtohet për plotësimin e nevojave familjare.