Receta per supa
Shkruaj një koment

Supa tradicionale vietnameze PHO BO

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 6 min - Sasia: 4
Mbase është një nga supat që kërkon shumë kohë përgatitje dhe pak mundim por ja vlen ta provoni. Shija e kësaj supe vietnameze është e pa zëvendësueshme.

Supa tradicionale vietnameze PHO BO

Përbërësit

 • 6 l ujë
 • 500 gr mish viçi
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 lugë çaji sheqer
 • 200 gr makarona orizi
 • 3 copa xhenxhefil
 • 2 qepë mesatare
 • 3 kardamom
 • 3 yll anise
 • 2 dega kanelle

Përgatitja

 • Në një tenxhere të madhe hedhim gjysmën e ujit dhe vendosim mishin e viçit dhe i lejmë të ziejë për 10 minuta.
 • Më pas e derdhim ujin dhe shtojmë ujë të ri në të cilin vendosim prapë mishin me një qepë, 1 lugë gjelle kripë dhe 1 lugë çaji sheqer dhe e lejmë të ziej për 3 orë në zjarr mesatar.
 • Nëse uji është reduktuar shumë, shtojmë pak ujë tjetër.
 • Në një tigan, vendosim xhenxhefilin, 1 qepë të ndarë në gjysmë, kardamom, yll anise dhe pak kanelle dhe i lejmë të skuqen. Pastaj këto bimë, xhenxhefilin dhe qepë i vendosim në supë dhe i lejmë të ziej edhe për 3 orë të tjera (nëse uji është reduktuar në masë të madhe, shtojmë ujë tjetër).
 • Me pas kullojmë supën dhe mishin e lejmë mënjanë dhe erëzat me qepët dhe xhenxhefilin i hedhim.
 • Marrim një enë në të cilin vendosim makarona petashuqe orizi të cilat i kemi zier më parë në ujë të bollshëm me kripë. Sipër shtojmë copat mishit të viçit të prera hollë dhe e hedhim lëngun e supës. Shtojmë gjithashtu koriandër të copëtuar hollë, qepë të njomë dhe qepë të kuqe të copëtuar imët.
 • Me një pjatë vendosen copa limoni dhe speca djegës të prera hollë dhe xhenxhefil të grirë (shtohen në supë sipas dëshirës). Kripa dhe piper shtohen sipas shijes.
 • Tradicionalisht supes Pho Bo i shtohen disa fije lakër mung dhe salcë peshku që zëvendëson kripën.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente