Tavë me kërpudha shoqëruar me salcë djathërash – MasterChef Albania

106 Shares
106
0
0
Pressure test quhet prova e radhës, një test nën presion. Në këtë test duhet të gatuajmë një pjatë ku përbërësi kryesor duhet të jetë kërpudha. Koha në provat e programit Masterchef Albania është shumë e limituar, duhet të shtojmë edhe emocionet, tensionin dhe faktin që gatuan përpara shefave të vërtetë dhe të gjitha këto bëjnë që ndonjëherë të mos arrish rezultatin e dëshiruar. Megjithatë këtë pjatë e përfundova me sukses. Kjo recetë është një tavë me kërpudha e pjekur në furrë dhe e shoqëruar me një salcë djathërat me shafran.

Tavë me kërpudha shoqëruar me salcë djathërash - MasterChef Albania

Përbërësit

 • Përbërësit për 4-5 persona

 • 600 gr kërpudha mikse nëse dëshironi
 • 300 gr patate
 • 50 gr djathë parmixhan I grirë
 • 50 gr djathë provola ose kaçkavall
 • 2 vezë
 • 2-3 lugë majdanoz i grirë
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë qumësht
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak trumzë
 • Përbërësit për salcën

 • 100 ml pana të freskët
 • 50 gr djathë parmixhan
 • 50 gr djathë gorgonzola
 • 50 gr djathë provola picante
 • 50 gr djathë grana
 • 10 gr shafran pluhur
 • pak kripë
 • pak piper

Përgatitja

 • Pasi kemi pastruar kërpudhat mirë , I fshijmë me një pecetë të pastër. Kujdes sepse kërpudhat e freskëta nuk duhen larë, nëse kanë akoma copëza dheu mund ti hiqni me pecetë. Presim në copa kërpudhat dhe I hedhim në një tigan me vaj ulliri dhe hudhrën. I kavërdisim pak derisa të zbuten. Më pas I hedhim në një enë qelqi duke hequr thelpinë e hudhrës. Ndërkohë vendosim të ziejnë edhe patatet në një tenxhere me ujë e kripë. Pasi kanë zier, I qërojmë dhe I shtypim. I hedhim në një enë qelqi ku shtojmë edhe kërpudhat.
 • Vazhdojmë të shtojmë edhe përbërësit e tjerë me radhë vezën, pak kripë, pak piper, majdanozin e grirë, trumzën, qumështin e djathrat. I trazojmë mirë derisa të arrijmë ti përziejmë të gjithë përbërësit. Marrim disa tava të vogla për një person dhe I lyejmë me pak vaj ulliri ose me pak gjalpë, i mbushim me masën e përgatitur dhe sipër i vendosim një gjysmë kërpudhe. Vendosim tavat të piqen në furrë të nxehtë 200*C përreth 20-30 minuta ose derisa ta shohim që sipër është krijuar një kore me ngjyrë të kuqe të bukur.
 • Përgatisim salcën ndërkohë. Në një tenxhere hedhim panën, djathrat e copëtuara, pak kripë e pak piper. I trazojmë mirë bashkë dhe I vendosim në zjarr të ngadaltë derisa të shkrijnë komplet djathrat. Në fund shtojmë edhe shafranin dhe e përziejmë. Salca do të marrë një ngjyrë të bukur të verdhë. Hedhim salcën në gota të vogla.
 • Nxjerrim tavën me kërpudha nga furi dhe e shërbejmë të shoqëruar me salcën e përgatitur.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

106 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Petulla me banane

Petullat te përgatitura me banane janë shumë të shijshme dhe pëlqehen si nga fëmijët, ashtu dhe të rriturit. Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe dua të them që në familjen time këto petulla gatuhen shpesh.

Fërgesë me speca të pjekura

Specat janë përbërës të domosdoshëm të menysë vegjetarianë. Për këtë arsye kemi zgjedhur recetën fërgesë me specka. Për ruajtjen e përbërësve të rëndësishëm specat janë më mirë të freskëta por dhe receta që ne do të përgatitim specat i ruajnë vlerat ushqimore

Byrek i mbushur në formë lule

Receta e këtij byreku na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Edona të cilën e falenderojmë. është me të vërtetë një byrek jo vetëm i shijshëm por edhe i bukur në pamje. Mund ta shërbejmë mbasdite për fëmijët ose për një aperitiv me miqtë. Jam e sigurt që të gjithë do të ngelen të kënaqur nga ky byrek. Në këtë rast ne e kemi mbushur me djathë e gjizë, por gjithsecili mund ta mbush sipas dëshirës e fantazisë.

Soufflé patate

Soufflé patate mund të përgatitet edhe në vesonin me proshutë në një tavë të vetme ose në porcione teke. Le të shohim më parë versionin vegjetarian të përgatitjes së kësaj recete.