Harapash me të brendshme qengji

Harapash është një pjate karakteristike e Labërisë. Nëse shkon në zonën e Llogarasë nuk duhet të largoheni pa e provuar këtë pjatë fantastike sepse është me të vërtetë një gatim shumë i shijshëm.

Harapash është një pjate karakteristike e Labërisë.

Harapash me të brendshme qengji

Prep Time10 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time20 minutes
Course: Breakfast
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 4 persona

Përbërësit

  • 200 gr të brendshme qengji
  • 600 ml ujë
  • 60 gr miell misri
  • 1 lugë vaj ulliri
  • 1 lugë gjalpë
  • 1 luge kafeje kripë
  • 3 copa djathë i bardhë

Përgatitja

  • Skuqim të brendshmet e qengjit me pak vaj ulliri dhe gjalpë, shtojmë ujë dhe e lëmë të ziejnë për 10 minuta.
  • Më pas hedhim miellin ngadalë duke e trazuar që të mos bëhet kokrriza. Kështu vazhdojmë për 5 – 6 minuta. Duhet të kemi kujdes kur e trazojmë gjatë zierjes që të mos digjemi.
  • Harapashi është gati kur masa të shkëputet nga anët e enës. E hedhim nëpër pjata dhe e shërbejmë me djathë të bardhë sipër dhe gjalpë të shkrirë.

Ju bëftë mirë!

harapash receta gatimi shqip-artigatimit
1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta per Lazanjë

Lazanja është një pjatë tipike e Italisë e në mënyrë të veçantë e zonës së Bolonjës. Kjo pjatë është e njohur tashmë jo vetëm në këtë zonë, por në mbarë botën. Lazanjë është një pjatë e parë, 'e pasur' dhe e shumë e shijshme.