Receta per supa
Shkruaj një koment

Supe makarona të bëra në shtëpi

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Supe makarona është shumë e pëlqyeshme sidomos kur makaronat janë të bëra në shtëpi. Receta që do të japim ne është një recetë gatimi e veçantë dhe me shumë vlera ushqimore.

Përbërësit për Supe makarona të bëra në shtëpi


 • 1 pulë fshati

 • 1 kokërr qepë

 • vaj ulliri ekstra i virgjër

 • 1 karotë

 • 1 degë selino

 • 2 gjethe dafine

 • pak majdanoz

 • pak kripë

 • pak piper
 • Përbërësit për makaronat e freskëta

 • 250 gram miell

 • 2 vezë

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri

 • pak qumësht


Përgatitja e supës

Në fillim pastrojmë dhe lajmë pulën dhe perimet. Presim mishin e pulës dhe perimet në kube të vegjël.
I hedhim të gjitha produktet në një enë me ujë të bollshëm dhe i vëmë në zjarr.

Ndërkohë mund të merremi me përgatitjen e makaronave. Lexo recetën e plotë të makaronave të freskëta. Nuk është nevoja që makaronat e dorës të thahen. Mund ti përdorim direkt. Pjesën e tepërt mund ta ruajmë në frigorifer.


Pasi e shikojmë që ka zierë mishi dhe perimet, i nxjerrim nga lëngu dhe në enën do të hedhim makaronat e dorës që përgatitëm dhe dy lugë vaj ulliri. Makaronat do te ziejnë jo me shume se kater minuta.

Më pas ndajmë mishin nga kockat dhe e hedhim në tenxheren e makaronave.
E rregullojmë me kripë, hedhim edhe majdanozin e grirë dhe heqim gjetet e dafinës.
Supe makarona është gati dhe shërbehet e ngrohtë dhe mund të shoqërohet me bukë të thekur. Sipas dëshirës mund të shtoni dhe pak piper sipër.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Shkruani komentin tuaj - Komente