Receta per supa
Shkruaj një koment

Supe makarona të bëra në shtëpi

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Supe makarona është shumë e pëlqyeshme sidomos kur makaronat janë të bëra në shtëpi. Receta që do të japim ne është një recetë gatimi e veçantë dhe me shumë vlera ushqimore.

Përbërësit për Supe makarona të bëra në shtëpi


 • 1 pulë fshati

 • 1 kokërr qepë

 • vaj ulliri ekstra i virgjër

 • 1 karotë

 • 1 degë selino

 • 2 gjethe dafine

 • pak majdanoz

 • pak kripë

 • pak piper
 • Përbërësit për makaronat e freskëta

 • 250 gram miell

 • 2 vezë

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri

 • pak qumësht


Përgatitja e supës

Në fillim pastrojmë dhe lajmë pulën dhe perimet. Presim mishin e pulës dhe perimet në kube të vegjël.
I hedhim të gjitha produktet në një enë me ujë të bollshëm dhe i vëmë në zjarr.

Ndërkohë mund të merremi me përgatitjen e makaronave. Lexo recetën e plotë të makaronave të freskëta. Nuk është nevoja që makaronat e dorës të thahen. Mund ti përdorim direkt. Pjesën e tepërt mund ta ruajmë në frigorifer.


Pasi e shikojmë që ka zierë mishi dhe perimet, i nxjerrim nga lëngu dhe në enën do të hedhim makaronat e dorës që përgatitëm dhe dy lugë vaj ulliri. Makaronat do te ziejnë jo me shume se kater minuta.

Më pas ndajmë mishin nga kockat dhe e hedhim në tenxheren e makaronave.
E rregullojmë me kripë, hedhim edhe majdanozin e grirë dhe heqim gjetet e dafinës.
Supe makarona është gati dhe shërbehet e ngrohtë dhe mund të shoqërohet me bukë të thekur. Sipas dëshirës mund të shtoni dhe pak piper sipër.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente