Receta per Supe Franceze

Supa franceze ose supa me qepë (soupe à l'oignon) është një pjatë shumë e njohur në Francë dhe jo vetëm. Kjo pjatë është tradicionale edhe për shumë vende të tjera pasi është një pjatë e varfër, me pak përbërës ku mbizotëron qepa. Këtë pjatë të thjeshtë por me një shije të mrekullueshme, e gjejmë në restorantet më të mira franceze. Ne falenderojmë lexuesen e rregullt të faqes tonë, Suada, që na ka dërguar këtë recetë.

Receta per Supe Franceze

Përbërësit

 • Për 8 persona duhen

 • 2 kg qepë të mëdha të grira imët me thikë
 • 100 gr gjalpë
 • 1/2 lugë çaj sheqer geshtenje
 • 2 lt lëng mishi
 • 1 lugë gjelle me miell
 • 150 ml verë e bardhë
 • 2 lugë gjelle whisky
 • pak kripë
 • pak piper
 • Për pjesën sipër duhen

 • 50 gr gjalpë i shkrirë
 • 16 feta buke te thekura baguette
 • 1 thelpi hudhër
 • 180 gr groviera e grirë lloj djathi

Përgatitja

 • Shkrijmë 75 gr gjalpë në një tigan të madh ose tenxhere me kapak,në zjarr te ngadaltë.Shtojmë qepët,mbulojmë tiganin me kapak dhe i lemë te piqen avash avash përreth 15 minuta,duke i përzier herë pas here.Heqim kapakun,ngremë zjarrin dhe shtojmë sheqerin.E skuqim dhe përreth 45 minuta të tjera duke e përzier vazhdimisht.
 • Në një tenxhere tjetër hedhim lëngun e mishit dhe e lemë derisa të ziejë. Shkrijmë në një enë të vogël dhe pjesën tjetër të gjalpit. Te gjalpi shtojmë miellin dhe 2 lugë lëng mishi. Përziejmë masën derisa të mpikset dhe në vazhdim e hedhim te tenxherja me lëngun e mishit.I trazojmë mirë.
 • Kur qepët të jenë gati,shtojme verën dhe e lemë derisa të avullojë dhe pastaj shtojmë lëngun e mishit.Përziejmë supën vazhdimisht derisa të marri valë dhe e lemë të ziejë për 30 minuta pa e mbuluar tenxheren.
 • Më pas shtojmë ëhiskin, pak kripë e pak piper dhe nëse mundemi e lemë supën 24 ore pa e servirur.
 • Dhe kur të duam ta servirim supën, e hedhim në tava të vogla (sa për një person).
 • Ndërkohë përgatisim fetat e bukës për tia vendosur sipër. Grijmë hollë hudhrën dhe e përziejmë me gjalpin. Spërkasim fetat e bukës me këtë përzierje dhe pak djathë. Fusim në furrë fetat e bukës për disa minuta sa të thahen pak.
 • Më pas vendosim mbi çdo tavë nga dy feta buke, hedhim sipër djathë groviera të grirë (duhen mbuluar me djathë komplet fetat e bukës). Vendosim tavat në furrë të nxehtë 250°C për disa minuta, derisa të jetë krijuar sipër një kore e artë. Më pas e nxjerrim nga furra dhe servirim menjëherë supën duke i dhënë çdo personi nga një tavë të vogël.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

receta-supe-franceze-qepe-onion-french-recipe-free-photo-buke

top photo credit: dithie

0 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Rosnica me pulë fshati

Pula me rosncica është një nga ato pjatat që padyshim duhet provuar. Zakonisht kjo pjatë është shumë e njohur në zonën e Myzeqesë. Mund të themi se makaronat e vogla janë versioni modern i rosnicave të cila janë të gatuara me miell e vezë siç bëhet brumi i makaronave.

Supë krem me patate dhe kungull

Dhe pse në prag të pranverës një supë krem me kungull mund të shijojë shumë. Përgatitja e kësaj supës është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë por mbi të gjitha është shumë e shijshme dhe përmban shumë vlera ushqimore.