Supe me Fikon

Supë krem me finok

Kjo është një pjatë shumë e shëndetshme dhe me pak kalori. Finoku bën shumë mirë për organizmin, ndër të tjerash ndihmon në tretje dhe ka efekt tonifikues.

Supë krem me finok

Përbërësit

 • 2-3 finok
 • 1 patate
 • 1 qepë
 • 200-250 gr lulelakër të bardhë
 • pak kripë
 • pak piper
 • 2 gota ujë

Përgatitja

 • Pasi i kemi larë mirë finokët i presim në copa dhe i vëmë në një tenxhere në të cilën hedhim dhe pataten e qëruar, copat e lulelakrës, qepën e prerë në copa të vogla.
 • Shtojmë ujin, hedhim pak kripë dhe i vëmë për të zier. I ziejmë përreth 20-25 minuta.
 • Më pas me ndihmën e një frulatori me zhytje, grijmë të gjithë masën e përgatitur derisa te arrijmë që e gjithë masa të bëhet një krem i vërtetë.
 • Mund ta servirim supën e përgatitur të ngrohtë, e hedhim në tasa të vegjël, sipër i hedhim vaj ulliri dhe e zbukurojmë me degëza finoku të freskët.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

0 Shares
4 comments
 1. Me pelqen jo vetem te mesoj gjera te reja ne gatim por madje edhe menuren e gatimit sipas rradhes qe ndryshon nga njera tek tjetra .amvise Edhe rreceta tuaja me pelqejne shume
  Flm e ju lumshin duart Dua te mesoj me shume

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Supë me mish lepuri

Supa me mish lepuri është e lehtë dhe e shijshme. Mishi i lepurit rekomandohet të konsumohet jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Kohët e fundit në fshatrat e Shqipërisë, lepuri i butë ka filluar të shtohet për plotësimin e nevojave familjare.

Supë me kërpudha

Supë me kërpudha është një recetë e lehtë dhe me vlera ushqimore që duhet të shtojmë në dietën tonë. Ekzistojnë më shumë se 4000 lloje kërpudhash, por vetëm 100 prej tyre janë të ngrënshme.

Supë krem me patate dhe kungull

Dhe pse në prag të pranverës një supë krem me kungull mund të shijojë shumë. Përgatitja e kësaj supës është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë por mbi të gjitha është shumë e shijshme dhe përmban shumë vlera ushqimore.