Si të gatuajmë Supë me domate

59 Shares
57
0
2

Përveç recetës tradicionale, ka shumë mënyra për ta bërë supën me domate edhe më të mirë. Lexoni versionin tonë dhe shpërndajeni për miqtë tuaj!

Supë me domate përgatitur me domate të freskëta sjell në tavolinë një freski dhe shije fantastike. Një pjatë vetëm pak përbërës dhe shumë e lehtë.

Supë me domate

Prep Time10 mins
Cook Time20 mins
Total Time30 mins
Course: Soup
Cuisine: Mediterranean
Keyword: supe
Sasia: 4 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 1 kg domate
 • 2 karota
 • 1 qepë
 • 2 qepe të njoma të bardhat
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjellë gjalpë
 • 1/2 luge gjellë miell
 • kripë
 • rigon
 • piper i zi
 • 4 feta buke

Përgatitja

 • Për të përgatitur supë me domate, lajmë dhe pastrojmë të gjitha perimet. Domatet i pastrojmë nga lëkura dhe i presim kubik, karotat i grijmë në rënde dhe qepët i presim hollë.
 • Në një enë të vendosur në zjarr ku kemi hedhur gjalpin, shtojmë qepën dhe hudhrën e prerë hollë. I trazojmë për 2-3 minuta dhe shtojmë miellin, sa të marri një zverdhje të lehtë.
 • Në enë shtojmë domatet dhe karotat duke e trazuar pak dhe e lemë të ziej për 10 minuta. Masës i shtojmë 200 ml ujë të nxehtë, kripë dhe e lemë edhe 10 minuta të ziejë në zjarr të ngadalshëm.
 • Më pas me ndihmën e një grirësi elektrik e grijmë derisa të jetë një masë homogjene. Supë me domate i shtojmë erëzat dhe gjithçka është gati.
 • Supë me domate serviret e ngrohtë me bukë të thekur.

Lexo recetat për supë me finok, supë me kos ose supë me karota.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

59 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta gatimi për Supë me Finok

Supë me Finok është një recetë mjaft dietike dhe e shëndetshme. Dhe pse temperaturat janë ulur një pjatë e ngrohte është gjithmonë me vend. Kjo bimë na bën shumë mirë nëse kemi çrregullime me stomakun dhe fryrje

Supa magjike me rrepa për të humbur peshë

Ne e dimë se rrepa është një ushqim shumë i shëndetshëm. Është i pasur me Vitaminë C, antioksidues dhe minerale thelbësore si kaliumi dhe mangani. Kjo rrit imunitetin tuaj të përgjithshëm dhe gjithashtu zvogëlon rrezikun për probleme të presionit të gjakut.

Receta për Krem Kungulli dhe xhinxher

Supa krem kungulli është një pjatë vjeshte, shumë e mirë dhe e shëndetshme. Mjaftojnë pak përbërës dhe në pak minuta do të kemi gati një pjatë të parë vërtet të shijshme. Shija e ëmbël e kungullit lidhet shumë mirë me shijen karakteristike të xhinxherit. Kungullin mund ta përgatisim në shumë mënyra. Me të gatuajmë si receta të kripura ashtu edhe receta të ëmbla.

Supë me peshk

Supa me peshk është një pjatë shumë e shijshme, me bazë peshq të ndryshëm. Duhet pak kohë e durim në përgatitjen e kësaj pjate, por i gjithë mundimi ia vlen kur shijon këtë supë e cila e trasformon drekën në një sukses të vërtetë.