Supë karota kremoze dhe e shijshme

79 Shares
79
0
0
Supë karota është një pjatë e parë shumë e shijshme. E përgatitur me perime te freskëta kthehet në një recetë dietike dhe të shëndetshme. Ndiqni videon e përgatitur dhe mos harroni të abonoheni në kanalin tonë në YouTube për të marrë të parët njoftimet për videot e reja.

Supë karota

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: First plate
Cuisine: Global
Keyword: supe
Sasia: 4 persona
Kalori: 230kcal

Video

Përbërësit

 • 600 gr karota
 • 1 kokërr patate
 • 1 kokërr qepë
 • 1/2 presh
 • 2-3 lugë gjëlle vaj ulliri
 • kripë
 • piper
 • rozmarinë
 • 3 gjethe sherebele
 • 3 feta bukë të thekur

Përgatitja

 • Si fillim për të përgatitur supë karota, pastrojmë e lajmë të gjitha perimet. Presim në pjesë të vogla karotat e patatet. Preshin, qepën, hudhrën e presim hollë dhe i hedhim në një enë me vajin e ullirit. I kaurdisim në zjarr të avashëm derisa të zbuten pak.
 • Shtojmë në enë patatet dhe karotat, të cilat i kaurdisim për 5-6 minuta. Më pas në enën me perime hedhim uji ose lëng perimesh sa të mbulohen të gjitha perimet. Shtojmë kripën dhe erëzat. Enën e lemë në zjarr të avashëm për gati 20 minuta.
 • Pasi e shikojmë që kanë zier perimet, largojmë gjethet e sherebeles dhe me anë të një zhytësi elektrik grijmë perimet, sa të bëhen kremoze. Supë karota e shërbejmë në pjatë të thellë dhe sipër i shtojmë pak bukë të thekur dhe vaj ulliri.
 • Supa serviret e ngrohtë dhe nëse dëshironi shtoni pak djathë të grirë.

Equipment

 • Grirës elektrik

Receta për supe karota, supe orizi dhe supë me domate.

Ju bëftë mirë

Zbuloni pse duhet të hani karrota?

79 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Supë krem me kungull

Në këtë recetë ne japim një variant të gatimit të kungullit, një supë krem. Kjo supë është një pjatë e lehtë, e shëndetshme dhe e thjeshtë për tu gatuar. është shumë e mirë edhe për fëmijët e vegjël

Si të gatuajmë Supë me domate

Supë me domate përgatitur me domate të freskëta sjell në tavolinë një freski dhe shije fantastike. Një pjatë vetëm pak përbërës dhe shumë e lehtë. Përveç recetës tradicionale, ka shumë mënyra për ta bërë supën me domate edhe më të mirë

Supë me mish lepuri

Supa me mish lepuri është e lehtë dhe e shijshme. Mishi i lepurit rekomandohet të konsumohet jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Kohët e fundit në fshatrat e Shqipërisë, lepuri i butë ka filluar të shtohet për plotësimin e nevojave familjare.

Supë krem me finok

Kjo është një pjatë shumë e shëndetshme dhe me pak kalori. Finoku bën shumë mirë për organizmin, ndër të tjerash ndihmon në tretje dhe ka efekt tonifikues.

Si të gatuajmë Supë me kos

Supë me kos është një pjatë e shpejtë dhe shumë e shijshme. Supa me kos u bënë mirë edhe kur jeni me grip apo të sëmurë. Pjata e supës nuk duhet të mungojë asnjë javë në tavolinat tona.