Si të gatuajmë gjellë me thjerrëza

Gjelle thjerrëza ka vlera të shumta ushqyese dhe pak kalori. Prandaj thjerrëzat cilësohen si aleat i pazëvendësueshëm për shëndetin dhe që duhen konsumuar gjatë gjithë vitit.

Si të gatuajmë gjellë me thjerrëza

Prep Time10 minutes
Cook Time30 minutes
Total Time40 minutes
Course: First plate
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 2 persona
Kalori: 160kcal

Përbërësit

 • 250 gr thjerrëza
 • 500 ml ujë
 • 2 – 3 thelpinj hudhër
 • 1 kokërr qepë
 • 1 karrotë
 • 2 gjethe dafine
 • salcë domate ose spece
 • kripë
 • pak rigon
 • piper sipas dëshirës

Përgatitja

 • Në fillim lajmë thjerrëzat me ujë të ngrohtë. Më pas mund të vazhdojmë të hedhim në një enë të gjitha asortimentet së bashku. E vendosim enën në zjarr të ulët për rreth 20 minuta.
 • Pasi shohim që thjerrëzat kanë zier, me ndihmën e një lugë, shtypim qepën dhe karotën.
 • I hedhim salcë domate ose spece sipas dëshirës.
 • Në fund e rregullojmë me kripë dhe piper.
 • Gjelle thjerrëza është një recetë gatimi e shpjetë dhe pa shumë mundim, ideale kur nuk kemi shumë kohë dhe duam të konsumojmë diçka me vlera ushqyese.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

10 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Krem Kungulli dhe xhinxher

Supa krem kungulli është një pjatë vjeshte, shumë e mirë dhe e shëndetshme. Mjaftojnë pak përbërës dhe në pak minuta do të kemi gati një pjatë të parë vërtet të shijshme. Shija e ëmbël e kungullit lidhet shumë mirë me shijen karakteristike të xhinxherit. Kungullin mund ta përgatisim në shumë mënyra. Me të gatuajmë si receta të kripura ashtu edhe receta të ëmbla.

Supë krem me brokoli

Supa krem me brokoli është një pjatë e shëndetshme, e shijshme dhe e lehtë për tu gatuar. Kjo supë është ideale për vegjetarianët, por edhe për fëmijët që zakonisht nuk ju pëlqejnë perimet.