Receta per supa
Shkruaj një koment

Supë krem me patate dhe kungull

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 4 Persona

Dhe pse në prag të pranverës një supë krem me patate dhe kungull mund të shijojë shumë. Përgatitja e kësaj supës është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë por mbi të gjitha është shumë e shijshme dhe përmban shumë vlera ushqimore.

Përbërësit për Supë krem me patate dhe kungull


  • 800 kg kungull

  • 250 gr patate

  • 1 l lëng perime

  • 2 kokrra qepë e bardhë

  • vaj ulliri

  • kanellë

  • arrë moskat

  • piper

  • kripë

  • 4 feta buke


Përgatitja supë krem patate dhe kungull

Si fillim përgatisim lëng perime, recetën e gjeni nën kategorinë receta bazë. Më pas kalojmë në pastrimin e kungullit. Duhet ti heqim lëkurën dhe ta pastrojmë nga farat. Më pas kungullin e presim në kubik të vegjël. Gjithashtu qërojmë dhe presim në kubik edhe patatet.

Në një tigan hedhim vaj ulliri dhe qepën e prerë hollë. Pasi të marri një skuqje të lehtë shtojmë pjesët e kungullit së bashku me patatet. I lëmë për rreth 5 minuta të dy përbërësit në zjarre.
Më pas shtojmë pjesë pjesë deri në gjysmën ë lëngut të perimeve. Më pas rregullojmë kripën, hedhim piper të zi, pak kanellë dhe pak arrë moskat. I lënë në zjarr të ulët për 30 minuta ose deri kur ujë të rrallohet.

Shtojmë pjesën tjetër të lëngut dhe e lëmë përsëri për disa minuta në zjarre. Për të bërë supën krem, na duhet një grirës me zhytje.
Heqim nga zjarri supë krem me kungull dhe fillojmë të zhysim direkt grirësin elektrik. Vazhdojmë ti grijmë derisa të arrijmë një masë krem dhe uniforme pa kokrriza.
Nëse supa është akoma shumë ë lëngët, e lëmë e rikthejmë për disa çaste në zjarre.

Supë krem me patate dhe kungull është gati dhe e shërbejmë me fara të ndryshme sipër ose copa buke të thekura. Presim disa feta buke dhe me pas i bëjmë katrore. Hedhim pak vaj dhe erëza. I vendosim në furrë të nxehur për 10 minuta në temperaturën 150°C.

Ju bëftë mirë!

Lexoni gjithashtu recetën për Byrek me kungull

Shkruani komentin tuaj - Komente