Receta për Krem Kungulli dhe xhinxher

73 Shares
70
0
3

Supa krem kungulli është një pjatë vjeshte, shumë e mirë dhe e shëndetshme. Mjaftojnë pak përbërës dhe në pak minuta do të kemi gati një pjatë të parë vërtet të shijshme.

Shija e ëmbël e kungullit lidhet shumë mirë me shijen karakteristike të xhinxherit. Kungullin mund ta përgatisim në shumë mënyra. Me të gatuajmë si receta të kripura ashtu edhe receta të ëmbla.

Krem kungulli dhe xhinxher

Prep Time20 mins
Cook Time35 mins
Total Time55 mins
Course: Soup
Cuisine: American
Keyword: kungull
Sasia: 4 persona
Kalori: 140kcal

Përbërësit

 • 800 gr kungull të verdhë
 • 200 gr patate
 • 2 presha pjesa e bardhë
 • 1 degë xhinxher i freskët
 • pak kripë
 • pak piper
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 gjethe sherebelë
 • 1 degë rozmarinë
 • fara lulëkuqe
 • bukë e thekur

Përgatitja

 • Për të përgatitur krem kungulli dhe xhinxher fillojmë duke pastruar e qëruar kungullin. E presim në copa të vogla. Po ashtu dhe patatet, i pastrojmë dhe i presim në copa.
 • Në një tenxhere hedhim pak vaj ulliri dhe preshin e prerë në copa. E kaurdisim për pak minuta derisa të zbutet. Më pas shtojmë kungullin dhe patatet. Xhinxherit i heqim me kujdes lëkurën sipër dhe e hedhim në tenxhere (nëse nuk gjeni xhinxher të freskët mund të përdorni xhinxherin pluhur 1/2 lugë kafeje).
 • Shtojmë rreth 500 ml ujë, pak kripë, pak piper, gjethet e sherbelë dhe rozmarinën.
  Mbulojmë tenxheren me kapak dhe e lemë të ziejë përreth 35-40 minuta ( nëse keni tenxhere me presion rreth 20 minuta).
 • Pasi ka zier supa heqim gjethet e sherebelës dhe rozmarinën. Marrim një grirës elektrik dhe e grijmë derisa të bëhet një krem homogjen.
 • Shërbejmë krem kungulli dhe xhinxher të ngrohtë me bukë të thekur dhe disa fara lulëkuqe sipër ose kos i bardhë.

Ju ftojmë të lexoni recetat e tjera me kungull si përshëmbull kungull në tavë apo si receta për byrek me kungull apo edhe oriz me kungull.

Ju bëftë mirë!

73 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Supë me kërpudha

Supë me kërpudha është një recetë e lehtë dhe me vlera ushqimore që duhet të shtojmë në dietën tonë. Ekzistojnë më shumë se 4000 lloje kërpudhash, por vetëm 100 prej tyre janë të ngrënshme.

Supë me mish lepuri

Supa me mish lepuri është e lehtë dhe e shijshme. Mishi i lepurit rekomandohet të konsumohet jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Kohët e fundit në fshatrat e Shqipërisë, lepuri i butë ka filluar të shtohet për plotësimin e nevojave familjare.

Supë krem me patate dhe kungull

Dhe pse në prag të pranverës një supë krem me kungull mund të shijojë shumë. Përgatitja e kësaj supës është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë por mbi të gjitha është shumë e shijshme dhe përmban shumë vlera ushqimore.

Si të gatuajmë Supë me patate

Supë me patate në formë kremoze për një pjatë të parë plot shije. Për të përgatitur këtë recete kemi përdorur lëng mishi pule. Provojeni dhe do të ngeleni shumë të kënaqur.

Supa magjike me rrepa për të humbur peshë

Ne e dimë se rrepa është një ushqim shumë i shëndetshëm. Është i pasur me Vitaminë C, antioksidues dhe minerale thelbësore si kaliumi dhe mangani. Kjo rrit imunitetin tuaj të përgjithshëm dhe gjithashtu zvogëlon rrezikun për probleme të presionit të gjakut.