Gatime Unike
Shkruaj një koment

Tavë balte me spinaq

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 2 Persona

Tavë balte me spinaq është një gatim mjaft interesant për tu provuar. Vlerat ushqimore te spinaqit dihen që janë të mëdha. Prandaj dhe recetën e sotme e kemi zgjedhur me këtë përbërës.

Përbërësit për Tavë balte me spinaq


 • 500 gr spinaq

 • 1 kokërr qepë

 • 100 gr djathë dele (peccorino)

 • 1 tufë kopër

 • 1 tufe majdanoz

 • vaj ulliri

 • kripë

 • piper
 • Përbërësit për beshamelin

 • 1 lugë miell

 • 1 lugë gjalpë

 • 1 të verdhë veze

 • gjysmë gote qumësht


Përgatitja

Puna e parë është larja e spinaqit. Spinaqin e lajmë në një enë me ujë të bollshëm dhe e lemë 5-6 minuta në ujë që të bien papastërtitë poshtë.
Ndërkohë në zjarr vëmë një tenxhere me ujë dhe kripë. Pasi të marri valë uji hedhim spinaqin,duke e lënë 1 minutë.
Spinaqin e nxjerrim menjëherë nga uji i nxehtë dhe e futim në ujë të ftohtë, në këtë mënyrë ruan ngjyrën. E kullojmë dhe e presim hollë.

Në një tigan të nxehur me vaj ulliri kaurdisim qepën sa të zverdhet, më pas hedhim edhe spinaqin. Në tigan hedhim koprën, majdanozin e prerë hollë, pak djathë, piper dhe e heqim nga zjarri.

Në një ene tjetër përgatitim beshamel. Kaurdisim miellin me gjalpin, më pas hedhim qumështin dhe të verdhën e vezës. Masën e trazojmë shpejtë që masa të bëhet e derdhur jo me kokrra. E hedhim dhe beshamelin në tigan e trazojmë me spinaqin dhe e hedhim në tava balte. Sipër tavës hedhim djathin pekorino.
Tave balte me spinaq piqet në furrë të nxehur në 200 °C për jo më shumë se 10 minuta.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Shkruani komentin tuaj - Komente