Tavë balte me spinaq

Tavë balte me spinaq është një gatim mjaft interesant për tu provuar. Vlerat ushqimore te spinaqit dihen që janë të mëdha. Prandaj dhe recetën e sotme e kemi zgjedhur me këtë përbërës.

Tavë balte me spinaq

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 4 persona
Kalori: 240kcal

Përbërësit

 • 500 gr spinaq
 • 1 kokërr qepë
 • 100 gr djathë dele peccorino
 • 1 tufë kopër
 • 1 tufe majdanoz
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper

Përbërësit për beshamelin

 • 1 lugë gjelle miell
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 të verdhë veze
 • 1/2 gote qumësht

Përgatitja

 • Puna e parë është larja e spinaqit. Spinaqin e lajmë në një enë me ujë të bollshëm dhe e lemë 5-6 minuta në ujë që të bien papastërtitë poshtë.
 • Ndërkohë në zjarr vëmë një tenxhere me ujë dhe kripë. Pasi të marri valë uji hedhim spinaqin,duke e lënë 1 minutë.
 • Spinaqin e nxjerrim menjëherë nga uji i nxehtë dhe e futim në ujë të ftohtë, në këtë mënyrë ruan ngjyrën. E kullojmë dhe e presim hollë.
 • Në një tigan të nxehur me vaj ulliri kaurdisim qepën sa të zverdhet, më pas hedhim edhe spinaqin. Në tigan hedhim koprën, majdanozin e prerë hollë, pak djathë, piper dhe e heqim nga zjarri.
 • Në një ene tjetër përgatitim beshamel. Kaurdisim miellin me gjalpin, më pas hedhim qumështin dhe të verdhën e vezës. Masën e trazojmë shpejtë që masa të bëhet e derdhur jo me kokrra. E hedhim dhe beshamelin në tigan e trazojmë me spinaqin dhe e hedhim në tava balte. Sipër tavës hedhim djathin pekorino.
 • Tave balte me spinaq piqet në furrë të nxehur në 200 °C për jo më shumë se 10 minuta.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

314 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë Quinoa me perime në grill

Sallatë quinoa me prime është një pjatë e freskët dhe plot vlera ushqimore, një variant i sallatës me oriz apo përgatitjes së cous-cous me prime. Quinoa shqiptohet kinoa dhe pse nga forma mund të ngjajë si një drithër, ajo futet ne familjen e barishteve. Quinoa është e pasur me proteina e nuk përmban gluten dhe ka një shije delikate.

Lakror dy pete mbushur me hithra

Hithra është mbretëresha e bimëve popullore që pastron gjakun. Ky lakror dy pete mbushur me hithra duhet te jetë në tavolinën tuaj pothuajse çdo javë. Ne do të japim një recetë gatimi të thjeshtë të kuzhinës shqiptare.