Qofte me salcë

99 Shares
99
0
0
Qoftet mund të përgatiten në mënyra nga më të ndryshmet. Në këtë recetë ne i kemi sjellë me salcë domate që i bën akoma më të shijshme. Këto qofte mund të serviren si pjatë e dytë ose mund ti përdorim si salcë për makarona.

Qofte me salcë

Përbërësit

 • Përbërësit për qoftet

 • 500 gr mish viçi i grirë
 • 100 gr galetë ose tule buke e grirë
 • 2 vezë
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhre
 • pak majadanoz
 • pak piper
 • pak arrë moskat e grirë
 • pak kripë
 • 30 gr djathë parmixhan i grirë
 • Përbërësit për salcën

 • 750 ml salcë domate
 • 1 qepë
 • 1-2 thelpinj hudhre
 • 1 karrotë
 • 1 degë selinoje
 • 5-6 gjethe borziloku
 • 5-6 lugë vaj ulliri
 • pak kripë
 • pak piper

Përgatitja

 • Si fillim përgatisim qoftet. Në një enë qelqi hedhim mishin e grirë e shtojmë në të përbërësit me radhë. Në fillim shtojmë galetën ( ose tulen e bukës të grirë), më pas djathin e grirë, vezët, majdanozin e grirë hollë, pak kripë, pak piper, pak arrë moskat. Qërojmë qepën dhe hudhrën dhe i grijmë me grirësin elektrik dhe i shtojmë në enë me përbërsit e tjerë. Trazojmë mirë gjithë përbërësit derisa të arrijmë një masë homogjene.
 • Mbulojmë enën me një pecetë të pastër sipër dhe e lemë të pushojë.
 • Ndërkohë përgatisim salcën.
 • Hedhim vaj ulliri në një tigan. Shtojmë qepën e grirë shumë hollë dhe hudhrën. Me një grirës elektrik grijmë mirë karrotën e qëruar dhe selinonë. I shtojmë te tigani me qepë. I skuqim mirë. Më pas shtojmë dhe salcën e domates. I trazojmë me ngadalë. Shtojmë pak kripë e pak piper. I trazojmë përsëri dhe mbulojmë tiganin me kapak. I lemë të zienë me zjarr të ngadaltë dhe herë pas here e trazojmë.
 • Ndërkohë marrim enën me masën e përgatitur për qoftet. Marrim pak (rreth 10-15 gr) nga përbërja dhe fillojmë të bëjmë qofte të vogla të rrumbullakëta. Kur ti kemi mbaruar të gjitha i hedhim me kujdes në tiganin me salcë. Duhet të kemi kujdes që të mos ti trazojmë por duhet të lëvizim ngadalë tiganin që të mbulohen me salcë. I mbulojmë me kapak dhe i lemë kështu përreth 20 minuta ose derisa të shohim që salca është trashur plotësisht. Në fund shtojmë edhe gjethet e borzilokut. Heqim tiganin nga zjarri dhe shërbejmë qoftet të ngrohta.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

receta-gatimi-qofte-mish-i-grire-1

99 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Role viçi e mbushur

Mishi i viçit i bërë role dhe i mbushur me feta proshute, djathë e salçiçe është pa dyshim një pjatë e pasur dhe e shijshme. është ideale për një darkë me miqtë të cilët padyshim do të ngelen të kënaqur nga shija e këtij gatimi.

Muamar orizi me pulë dhe arra

Kjo është një recete gatimi shume e shijshme dhe tepër e veçante për tryezën e çdo amvisi. Përgatitja është shumë e thjeshtë dhe e shpjeguar me detaje në vazhdim. Këtë pjatë mund ta vendosni në qendër të tryezës dhe komplimentet nuk do të mungojnë.

Pulë në tavë me patate

Pulë në tavë me patate është një nga ato pjatat tipike të fundjavës. Ky kombinim është i përsosur dhe shume i shijshëm. Edhe erëzat në këtë recetë mund të jenë nga më të ndryshmet.