Gatime Unike
Shkruaj një koment

Harapash Korçe

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 2 Persona

Harapash Korçe, është receta e radhës ne Arti Gatimit. Kjo recetë përgatitet me miell misri dhe përdoret më shumë në zonën e Korçës, siç mund ta keni kuptuar nga emri.

Përbërësit për Harapash Korçe


  • 150 gram miell misri

  • 450 mL qumësht

  • 50 gram gjalpë

  • 100 gram djathë


Përgatitja e haparashit

Në fillim në një enë hedhim gjalpin dhe më pas miellin duke e kaurdisisur pak.
Në këtë masë hedhim dhe djathin e thërrmuar. Më pas hedhim edhe qumështin e ftohtë duke e trazuar mirë.

Masa do të vazhdojë të ziejë në enë. Duket të kemi parasysh ta trazojmë derisa të shkëputet nga ena.

Harapashin e servirim lugë – lugë në pjatë. Sipas dëshirës mund të spërkatet me pak gjalpë të nxehur.

GJithashtu ju rekomandojmë të lexoni harapash me të brendshme qengji tipike e Labërisë.

Ju bëftë mirë

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente