Harapash Korçe

Harapash Korçe, është receta e radhës ne Arti Gatimit. Kjo recetë përgatitet me miell misri dhe përdoret më shumë në zonën e Korçës, siç mund ta keni kuptuar nga emri.

Harapash Korçe

Prep Time10 mins
Cook Time15 mins
Total Time25 mins
Course: Breakfast
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 4 persona
Kalori: 150kcal

Përbërësit

  • 150 gram miell misri
  • 450 mL qumësht
  • 50 gram gjalpë
  • 100 gram djathë

Përgatitja

  • Në fillim në një enë hedhim gjalpin dhe më pas miellin duke e kaurdisisur pak.
  • Në këtë masë hedhim dhe djathin e thërrmuar. Më pas hedhim edhe qumështin e ftohtë duke e trazuar mirë.
  • Masa do të vazhdojë të ziejë në enë. Duket të kemi parasysh ta trazojmë derisa të shkëputet nga ena.
  • Harapashin e servirim lugë – lugë në pjatë. Sipas dëshirës mund të spërkatet me pak gjalpë të nxehur.

Gjithashtu ju rekomandojmë të lexoni harapash me të brendshme qengji tipike e Labërisë.

Ju bëftë mirë

198 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Lakror dy pete mbushur me hithra

Hithra është mbretëresha e bimëve popullore që pastron gjakun. Ky lakror dy pete mbushur me hithra duhet te jetë në tavolinën tuaj pothuajse çdo javë. Ne do të japim një recetë gatimi të thjeshtë të kuzhinës shqiptare.

Byrek me patate

Byrek me patate është një recetë tradicionale shqiptare dhe ka një shije të pasur edhe të veçantë. Mund të shërbehet si pjatë unike ne festa ose piknik, absolutisht për tu provuar.