Pite me Petë – Recetë e veçante

130 Shares
130
0
0
Receta pite me petë është krijuar thjeshtë e rastësishme nga disa pjesë brumi ngelur nga buka përgatitur në shtëpi. Rezultati dhe shija ishin fantastike, kështu po e propozojmë si recetë gatimi. Pjekur në tigan me pak vaj këto pite me petë janë në brendësi të buta dhe sipër pak kërce.

Pite me Petë – Recetë e veçante

Prep Time35 mins
Cook Time20 mins
Total Time55 mins
Course: Bread
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 4 persona
Kalori: 280kcal

Video

Përbërësit

 • 500 gr miell
 • 250 ml ujë
 • 1 lugë kafeje maja buke
 • 1 lugë kafeje sheqer
 • 1 filxhan kafeje vaj ulliri
 • 50 gr gjalpë
 • pak kripë

Përgatitja

 • Për përgatitjen e pite me petë në fillim tretim majanë me pak ujë të vakët dhe sheqer. Pas 10 minutash hedhim miellin në një enë qelqi e hapim në mes, hedhim majanë e tretur, ujin e vakët, vaj ulliri dhe anash kripën.
 • E përziejmë të bashkohen masat, më pas e hedhim brumin në tavolinë dhe e punojmë me dorë për gati 7 minuta.
 • Brumin e mbështjellim me qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për gati 30 minuta. Pasi brumi për pite me petë ka pushuar, e ndajmë në 10 pjesë duke i bërë toptha.
 • Topthat i hapim në petë me okllahi në tavolinën e punës. Çdo petë me anë të një furçe i lyejmë me gjalpë të shkrirë dhe i vendosim njëra mbi tjetrën. I lëmë të pushojnë për 30 minuta mbuluar me një rrobë kuzhine.
 • Më pas petët i bëjmë role. E presim brumin në cilindra me 2-3 centimetra, procedure e njëjtë me përgatitjen e cinnamon rolls. Rrathët që premë i kthejmë me bazë poshtë dhe i shtypim me dorë nga lartë. Kështu na u formuan pite në formë rrethore. Pitet i pjekim në tigan të lyer me pak vaj.
 • Pite me petë janë gati, sipas dëshirës i shoqërojmë më djathë të bardhë ose të ëmbla me marmelata të ndryshme si për shembull, marmelate luleshtrydhe ose reçel portokalli

Lexoni gjithashtu recetën për pite mbushur apo pite kulaç pjekur në tigan.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit!

130 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Trahana – Kuzhina Shqiptare

Trahana mund të përgatitet në disa mënyra. Trahanaja është një ushqim që gëzon vetitë e dobishme të fermentimit duke ushqyer më së miri aparatin tretës.

Harapash Korçe

Harapash Korçe, është receta e radhës ne Arti Gatimit. Kjo recetë përgatitet me miell misri dhe përdoret më shumë në zonën e Korçës, siç mund ta keni kuptuar nga emri.

Super Qofte e mbushur

Kjo është një pjatë për gjithë familjen. E kush nuk i pëlqen qoftet!Në këtë recetë ne japim një mënyrë të veçantë për ti përgatitur ato: një qofte rolè e mbushur brenda me djathë e proshutë. Një recetë e shpejtë dhe sidomos e shijshme.

Pica me salçiçe e domate

Picën, tradicionalisht e shijojmë në piceri, por pse të mos e provojmë ta përgatisim vetë në shtëpi. Nuk është shumë e vështirë, por do vetëm kohë. Në fund pasi e kemi përgatitur, do të ngelemi të kënaqur nga shija e picës së përgatitur.