Petulla në prush – Receta Gatimi

151 Shares
149
0
2
Duke përfituar nga koha akoma disi e ftohtë, petulla në prush është një recetë gatimi për të qëndruar pranë zjarrit. Petulla është një ushqim shekullor për shqiptarët. Petullat në prush janë shumë të shijshme, sepse prushi i kullon mirë dhe i bën disi krecë.

Petulla në prush – Receta Gatimi

Prep Time10 mins
Cook Time20 mins
Total Time30 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: buke
Sasia: 4 persona
Kalori: 200kcal

Përbërësit

 • 500 gram miell
 • 350 mL ujë të vakët
 • 1 lugë e vogël maja
 • 1 lugë e vogël mjaltë ose sheqer
 • pak kripë

Përgatitja

 • Në fillim marrim një gotë dhe tretim majanë me mjaltin dhe pak ujë duke e lënë për gati 10 minuta të pushojnë. Më pas miellin e hedhim në një enë të bollshme së bashku me majanë, ujin dhe në fund kripën.
 • Masën e përziejmë mirë për gati 10 minuta. Brumi duhet të dali disi i trashë. E mbulojmë enën me kapak dhe e lemë në vend të ngrohtë për gati 2 orë.
 • Ndërkohë ndezim zjarrin dhe e lemë të formohet prushi. Vendosim tiganin mbi prush dhe e mbushim  gati gjysmë me vaj. Presim sa të nxehet vaji, lagim duart me ujë dhe marrim me dorë gati një lugë brumë.
 • E hapim në mënyrë rrethore dhe e hedhim me kujdes në vajin e nxehur. Vazhdojmë në këtë mënyrë sa mbushet tigani. Presim të bëhen nga një anë pastaj i kthejmë në anën tjetër me ndihmën e një piruni.
 • Kështu vazhdojmë sa të përfundojë i gjithë brumi i petullave.
 • Petullat në prush mund të shoqërohen me djathë të bardhë dhe të konsumohen të ngrohta. Receta të tjera të ju këshillojmë të lexoni petulla te shpejta dhe petulla amerikane.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

151 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Si të gatuajmë Sushi

Sushi është një pjatë tradicionale japoneze me oriz të përgatitur me uthull, me pak sheqer dhe kripë, që shoqërohet me një larmi përbërësish, të tilla si ushqime deti, shpesh të papërpunuara dhe perime.

Byrek Role me Spinaq

Byrek role mbushur me spinaq është një mënyre e veçantë përgatitje. Me pak përbërës, kjo pjatë është e pasur në minerale dhe me një shije delikate. Byrek role është një pjate e thjeshte për tu përgatitur, le të ndjekim hapat në video recetën që kemi përgatitur.

Pulë me Kunguj e Rukola

Kjo është një mënyrë e veçantë për të gatuar pulën, më saktësisht mishin e bardhë të pulës (pjesën e kraharorit). Një pjatë e thjeshtë për tu përgatitur, dhe e shpejtë sepse mishi i bardhë piqet shumë shpejt. Mishin e shoqërojmë me kunguj dhe sallate rukola.