Embëlsira të vogla me çokollatë

embelsira-te-vogla-me-cokollate-receta-gatimi-shqip
PERGATITJA: 20 min - SASIA: 6 Persona

Këto ëmbëlsira janë një alternativë e shpejtë e biskotave me çokollatë. Janë shumë të shijshme, pëlqehen nga të gjithë e sidomos nga fëmijët. është një recetë e shpejtë, e thjeshtë dhe e këndshme.Përbërësit për Embëlsira të vogla me çokollatë


 • 250 gr biskota të thata (tipo Petit Beurre)

 • 70 gr sheqer

 • 150 gr miell arre kokosi

 • 300 gr çokollatë

 • 1 got ujë

Përgatitja

Si fillim shkrijmë çokollatën me pak ujë. Ndërkohë që shkrihet çokollata, me anë të një grirësi elektrik grijmë biskotat. I hedhim më pas në një enë ku bashkojmë edhe miellin e arrës së kokosit e sheqerin. I përziejmë mirë, shtojmë pak ujë të vakët në mënyrë që të bashkohen mirë të gjithë përbërësit. Masa e përgatitur s’duhet të jetë e qullët. Në një tavë të gjatë ose pjatancë të madhe shtrojmë një letër furri dhe sipër hedhim masën e përgatitur. E shtypim mirë me dorë dhe i japim formë.

Sipër i hedhim çokollatën e shkrirë. ëmbëlsirën e fusim në frigorifer derisa të mpiksen mirë të gjithë elementët. Më pas, përpara se ta shërbejmë e presim në pjesë katrore të vogla.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Receta të Ngjashme

54 thoughts on “Embëlsira të vogla me çokollatë”

  1. po valla le ta provojn te gjith sse shum e mir ish veq e kom i pytje a bon millin e arres se kokosit me zavendsu me kokos kthemani okk

 1. shume qenka e mire po edhe une po te pyes s eku blihet ata xhelatine tutkall peshku a nuk ban tjeter gje me i qit ne ven te asaj se gjithqysh duhet ta provoj se shume e shijshme po duket

 2. ëmbelsirat ishin shum te shijshme, me se shumti nga te gjitha ëmbelsirat me kan pelqyer Trilecet por megjithate me pelqyen edhe shum te tjera si: Tortet me kakao , tortet e te dashuruarve si dhe shum te tjera.

 3. Me falni por kete embelsir aduhet per ta futur per pjekje sepse spo kuptoj aq shume a mundeni te me tregoni ?

 4. shum te mir flm shum se po na ndimoni edhe mir se kur po jemi te lodhura nuk po mujm as me mendu se qka me ba flm shummmm

 5. me t’vertet është një ëmbëlsir e shijshmee…
  në pergjithsii te gjithaa receptat ishinn te mire..
  ju lutemm provoni te gjithh sepse ja vlenn.. <3

Shkruani Komentin Tuaj