Rolè me luleshtrydhe e çokollatë

Luleshtrydhe e çokollatë janë një binom perfekt. Kjo role është e shpejtë dhe ka një aspekt fantastik.

Rolè me luleshtrydhe e çokollatë

Përbërësit

 • Përbërësit për pandispanjën

 • 4 vezë
 • 120 gr sheqer
 • 70 gr miell
 • pak vanilje
 • 1 lugë kafeje maja për ëmbëlsira
 • Përbërësit për mbushjen

 • 200 gr çokollatë të zezë
 • pak qumësht
 • 300 gr luleshtrydhe

Përgatitja

 • Si fillim ndizni furrën në 180°C.
 • Në një enë të madhe filloni të rrihni vezët me sheqerin dhe 3 lugë ujë të nxehtë. Më pas shtoni miellin të përzier me vaniljen dhe majanë. Vazhdoni ta trazoni mirë me një lugë druri.
 • Masën e përgatitur e hidhni në një tepsi drejtëkëndëshe të mbuluar me letër furri. Pandispanjën e pjekim përreth 20 minuta. Sapo ta hiqni nga furri vendoseni me kujdes mbi një tjetër letër furri dhe mbështilleni në formë roleje. Lëreni të ftohet. Ndërkohë që ftohet roleja përgatisni mbushjen. Shkrini çokollatën me pak qumësht në një enë në banjo maria. Lani luleshtrydhet dhe i prisni në copa.
 • Merrni pandispanjën që e keni bërë në formë roleje dhe e hapni përsëri e filloni mbushjen. Hidhni sipër çokollatën e shkrirë dhe mbi të luleshtrydhet. Mbylleni përsëri rolenë me kujdes dhe e lini në frigorifer për disa orë përpara se ta shërbeni. Më pas priteni në copa dhe mund ta shoqëroni edhe me pana.

Notes

Ju bëftë mirë

30 Shares
9 comments
  1. Mirdita miq !Role me luleshtrydhe ,fantastike !Jeni te mrekullushem ,e lehte per t’u pergatitur Faleminderit ! Po na kenaqni me recetat tuaja .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Kompekaj

Kompekaj është një ëmbëlsirë e njohur shqiptare. Procesi i përgatitjes se kësaj ëmbëlsire mund te duket i komplikuar, por rezultati ja velen ta provoni. Ndiqni gjithashtu video recetën e përgatitur posaçërisht.

Receta për Reçel Ftoi

Ftoi është një frutë shumë i mirë dhe i pasur me shumë vitamina, minerale dhe substanca ushqimore. Këtë frutë mund ta shijojmë të pjekur në furrë ose të bërë reçel o marmelatë.

Kulaç 5 lekësh

Kur sjellim ndërmend vitet e fëmijërisë (para shumë vitesh kuptohet), patjetër që do të kujtohemi edhe për ata kuleç të vegjël me atë ngjyrën e kuqe sipër. Kuleç 5 lekësh i thoshin nga anët tona, por janë thjesht biskota të lyera sipër me sheqer e ngjyrues.