Receta Vegjetarjane
7 komente

Lule specash me vezë të skuqura

Përgatitja: 5 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Vezët e skuqura brenda rrathëve me ngjyra të speckave është një ide origjinale dhe argëtuese përveçse e shijshme. Vezët skuqen brenda këtyre rrathëve që marrin formën e luleve.

Përbërësit për Lule specash me vezë të skuqura

    Për 4 persona

  • gjysëm spec i kuq

  • gjysëm spec i verdhë

  • gjysëm spec i gjelbër

  • 4 vezë

  • pak vaj ulliri

  • pak kripë

  • pak piper


Përgatitja

Si fillim lajmë mirë specat dhe i thajmë me letër kuzhine. Fillojmë i presim në feta në formë rrethi. Duhet të kemi kujdes që të zgjedhim speca të mëdhenj në mënyrë që rrathët të jenë më të mëdhenj e më të bukur.

Hedhim pak vaj ulliri në tigan. Vendosim rrathët e specave në tigan dhe i kavërdisim me kujdes nga të dyja anët.
Në një enë thyejmë një vezë dhe e hedhim me kujdes mbi një rreth speci. Veprojmë në këtë mënyrë me vezët e tjera. I hedhim sipër kripë e piper dhe e mbulojmë tiganin me kapak. I lemë vezët të piqen e më pas i heqim dhe i shërbejmë të ngrohta.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

7 Comments

Shkruani komentin tuaj - Komente