Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Cappuccino Cake

cappucino-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Edlira M. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Cappuccino Cake.

Përbërësit për Cappuccino Cake


 • 250 gr gjalpë

 • 250 gr sheqer

 • 300 gr miell

 • 4 kokrra vezë

 • 100 gr arra të grira

 • 200 ml kafe të fortë e ftohtë

 • 1 pako maja për ëmbëlsira
 • Per kremin

 • 500 gr maskarpone

 • 2 luge çaji sheqer

 • pak kakao


Përgatitja

Rrahim gjalpin dhe sheqerin derisa të formohet një masë kremoze. Shtojmë vezët dhe miellin dhe vazhdojmë ta trazojmë derisa të bëhet masë e njëtrajtshme. Shtojmë arrat dhe gjysmën e kafesë.
I hedhim masat në 2 tepsi të vogla dhe i vendosim për të pjekur gati 25 min në temperaturën 180°C. Pas pjekjes i lemë dhe 5 min në tavë pastaj i heqim. Të dyja pjesët i lagim me kafe të sheqerosur. Maskarponen e rrahim me sheqer dhe kafen e mbetur derisa të bëhet kremoze. Gjysmën e kremit e vendosim në mes dhe pjesën tjetër në pjesën e sipërme. E dekorojmë me kakao në momentin kur do ta shërbejmë.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Shkruani komentin tuaj - Komente