Konkursi Gatimit
1 koment

Peshk i rremë

konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Ervina T. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Kjo pjatë është një gatim tradicional italian i zonës së jugut të Italisë. Është një pjatë verore e cila me raste konsumohet edhe ne dimër. Nuk është pjatë kryesore por shërbehet shumë mirë si e dytë.

Përbërësit për Peshk i rremë


 • 5 kuti peshk ton me vaj ulliri

 • 4 kokrra patate mesatare

 • 1/2 kavanoz me majoneze

 • 2 lugë gjelle kaperi

 • pak majdanoz

 • 5 luge gjellë ullinj pa bërthamë

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak vaj ulliri


Përgatitja

Marrim në fillim patatet dhe i lajmë me ujë të bollshëm. Më pas i vëmë të ziejnë në ujë të valuar. I lemë të ziejnë derisa patatet të jenë gati për tu qëruar nga lëkura dhe i shtypim mirë në mënyre që të përfitojmë një masë pureje homogjene. Për ta bërë më të butë masën e puresë e i hedhim 2-3 lugë nga uji që ziemë patatet. I hedhim 2-3 luge vaj ulliri, kripë dhe pak pipër sipas dëshirës. Më pas, hapim kutitë e tonit të peshkut, dhe i heqim vajin që kanë brenda. Shtojmë peshkun ton masës së puresë që përgatitëm më parë duke i përzier së bashku. E më pas shtojmë majonezën dhe kaperin dhe i përziejmë së bashku përsëri. Në një pjatancë qelqi e rregullojmë me duar gjithë masën e përgatitur që ti japim formën e një peshku të madh. Sipër i hedhim ullinjtë të cilët i kemi prerë në copa të vogla dhe majdanozin sipas dëshirës. E fusim peshkun e formuar tashmë në frigorifer për rreth 1 orë derisa të jetë më temperaturë të freskët. E nxjerrim në momentin që do ta shërbejmë.

Rreth pjatës:

Kjo pjatë quhet pesce finto (peshk i rremë), është shumë e thjeshtë të përgatitet dhe shijon shumë. Zakonisht shoqërohet me verë të bardhë. E rëndësishme të theksohet është që fëmijët e pëlqejnë veçanërisht shumë dhe unë e ka eksperimentuar shpesh me dy fëmijët e mi.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

1 Comment

 1. Xhuljeta says

  Per ti dhene formen e peshkut ka ne treg forma alumini,

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente