Konkursi Gatimit
Shkruaj një koment

Ëmbëlsirë me shumë pet

konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-receta-gatimi

Receta e dërguar nga Eljesa E. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit.Ëmbëlsirë me shumë pet.

Përbërësit për Ëmbëlsirë me shumë pet

  Përbërësit për brumin:

 • 5 kokrra vezë

 • 350 gr sheqer

 • 200 ml vaj

 • 5 lugë ujë

 • 1 pako pecivë (pluhur për pjekje)

 • 500 gr miell (ose më pak)
 • Përbërësit për Krem:

 • 2 l qumësht

 • 200gr çokollatë

 • 3 pudingë çokollatë

 • 1 pako kakao

 • 1 pako kokos

 • 3 lugë miell

 • 250 gr sheqer

 • pak margarinë


Përgatitja

Të gjithë përbërësit e lartpërmendur i përziejmë duke i shtuar me radhë, vezët, sheqerin, pak vaj, ujë dhe pecivin e përzier me miellin. Pasi behet brumë i ndajmë në 10-12 topa që më pas i tëhollojmë me anë të një peci. I bëjmë peta në forma të rrumbullakët dhe me madhësi të njëjtë.
I skuqim në vajë të nxehtë.
Qumështin e vëmë në zjarre dhe i shtojmë çokollatën duke e përzier vazhdimisht. Në një enë tjetër i shtojmë pudingët, kakaon, miellin dhe sheqerin duke i përzier shtojmë pak margarinë. I përziejmë mirë dhe i kthejmë tek qumështi.
Duke u zier e përziejmë vazhdimisht. E lëmë derisa masa trashet dhe e heqim nga zjarri.
Me këtë masë i lyejmë petët me radhë dhe sipër e zbukurojmë me kokos.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

Shkruani komentin tuaj - Komente