Receta Bazë
4 komente

Panine të vogla me qumësht

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 6

Te vogla dhe te buta, ideale për party me fëmijët apo dhe për një piknik me familjen. Ju mund ti përgatisni një ditë më përpara, panine te vogla me qumësht dhe ato do të ruajnë shijen dhe flagrancën.Përbërësit për Panine të vogla me qumësht


 • 250 gr miell 00

 • 250 gr miell 0

 • 200 ml qumësht

 • 3 lug gjelle vaj ulliri

 • 2 veze

 • 10 gr maja birre

 • 4 gr kripe

 • 10 gr sheqer


Përgatitja

Ngrohim pak qumështin dhe ne një pjese te tij hedhim dhe majanë e birrës dhe e leme te shkrije për disa minuta. Në një enë bashkojmë miellin dhe sheqerin. Hedhim me pas qumështin, 1 vezë, vajin e ullirit dhe fillojmë ta përziejmë. Mund të përdorim dhe makinerinë me çengelin për brumë. Shtojmë më pas dhe qumështin me majanë e shkrirë.

Fillojmë dhe ti përziejmë/ngjeshim përsëri. Pasi të jetë krijuar një masë homogjene hedhim kripën. Vazhdojmë ta përziejmë/ngjeshim dhe për disa minuta të tjera. Më pas e bëjmë top dhe e mbulojmë me një rrobë duke e lënë të pushoj për 2 orë!

panine-qumesht-buke-shtepie-receta-gatimi-artigatimit-brumi

Pasi të këtë pushuar, e marrin brumin dhe krijojmë një cilindër, që ta kemi më të lehtë për të krijuar paninet. Duhet ti krijoni të vogla pasi do të fryhen shumë. I vendosni direk në tavë. Me pas me anë të një furçe kuzhine, i kalojmë sipër me qumësht. I lëmë të pushojnë për rreth 30 minuta.

panine-qumesht-buke-shtepie-receta-gatimi-artigatimit-tava

Ndezim furrin ne 220°C. Marrim tavën me paninet dhe me të verdhen e vezës, i kalojmë sipër me furçe. I pjekim per 20 minuta. Tavën e nxjerrim dhe pasi janë ftohur pak mund ti shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

panine-qumesht-buke-shtepie-receta-gatimi-artigatimit

4 Comments

 1. mira says

  Pershendetje…e cfare domethene kjo :miell 250 gr 00 dhe miell 250 gr 0???

 2. edita krasniqi says

  mua me pelqejne shume keto receta dhe po i bej çdo dite

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente