Gatime Peshk
Shkruaj një koment

Si të gatuajmë sardele

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Si të gatuajmë sardele në tenxhere me presion do të ishte titulli i plotë i recetës. Sardelet konsiderohen si një mik i mirë i shëndetit të njeriut. Këta peshq janë të mbushur me vlera ushqimore dhe shëndetësore të jashtëzakonshme, që i zgjatin jetën njeriut.


Shqipëria ka një histori të pasur të peshkimit dhe përpunimit të sardeleve. Ne do të japim përgatitjen e sardeleve në kushte shtëpie.

Përbërësit për Si të gatuajmë sardele


  • 500 gr sardele

  • 50 gr vaj ulliri

  • 50 gr uthull molle

  • 2 gjethe dafine

  • piper

  • kripë

  • rozmarinë


Përgatitja e sardeleve

Peshkun sardele duhet ta blejmë të freskët tek dyqani jonë i besuar. Sardelet i pastrojmë duke u hequr edhe kokat dhe i lajmë. Për ta realizuar receten kemi nevojë për një tenxhere me presion. Pasi ti kemi larë, i shtojmë sardelet në tenxhere me presion dhe sipër hedhim të gjithë përbërësit e mësipërm.
E vendosim në zjarr të ngadalshëm për dhjetë minuta.
Sardelet është mirë të shërbehen me lakra të egra.

Kjo ishte receta që kishim përgatitur, mjaftë e shëndetshme dhe shumë e thjeshtë për tu përgatitur. Sidomos për amvisat që nuk kanë shumë kohë të gatuajnë. Për tu njoftuar mbi recetat e reja, mund të na ndiqni në rrjetet sociale si Facebook apo Instagram. Në Kanalin tonë në Youtube mund të ndiqni video receta gatimi të shpjeguara dhe filmuara hap pas hapi.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente