Embëlsira
Shkruaj një koment

Gurabi – Ëmbëlsira tradicionale

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 12 cope

Gurabi tradicionale janë ëmbëlsira ideale për të shoqëruar kafenë. Recetat për gatimin për gurabi janë të ndryshme, po japim recetën sipas mënyrës më të thjeshtë.

Përbërësit për Gurabi – Ëmbëlsira tradicionale


  • 800 gram miell

  • 600 gram gjalpë ose margarinë

  • 100 mL vaj

  • 500 gram sheqer pluhur (i imët)


Përgatitja e Gurabijeve

Hedhim miellin mbi banakun e punës, në formë rrethore, në mes hedhim sheqerin, gjalpin (në temperaturë ambienti) vajin dhe e përziejmë duke filluar nga mesi.

Tretim në fillim sheqerin me gjalpin duke marrë miell dalëngadalë. E punojmë mirë derisa të bëhet një masë e plotë. Të gjithë përbërësit duhet të përzihen mirë. Me pas e lëmë të pushojë për rreth 5 minuta.

Brumin e hapim me pec (okllahi) mbi banak, me trashësi 1,5 -2 cm. E presim në formë rombi ose paralelogrami. Siç mund ta shikoni edhe ne foton e bashkëngjitur.

Gurabitë i vendosim në tavë të lyer me gjalpë dhe piqen në furrë në temperaturën 150 gradë celsius për 30 minuta.

Tashmë ju ngelet të mbushni pak kafe apo çaj sipas dëshirës dhe te shijoni një pasdite te këndshme.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Cila është ëmbëlsira juaj e preferuar nga ato që kemi publikuar ne ArtiGatimit? Na shkruani ne komente…

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente