Gurabi – Ëmbëlsira tradicionale

Gurabi tradicionale janë ëmbëlsira ideale për të shoqëruar kafenë. Recetat për gatimin për gurabi janë të ndryshme, po japim recetën sipas mënyrës më të thjeshtë.

Gurabi – Ëmbëlsira tradicionale

Prep Time10 minutes
Cook Time20 minutes
Total Time30 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: biskota
Sasia: 12 copë
Kalori: 240kcal

Përbërësit

  • 800 gram miell
  • 600 gram gjalpë ose margarinë
  • 100 mL vaj
  • 500 gram sheqer pluhur i imët

Përgatitja

  • Hedhim miellin mbi banakun e punës, në formë rrethore, në mes hedhim sheqerin, gjalpin (në temperaturë ambienti) vajin dhe e përziejmë duke filluar nga mesi.
  • Tretim në fillim sheqerin me gjalpin duke marrë miell dalëngadalë. E punojmë mirë derisa të bëhet një masë e plotë. Të gjithë përbërësit duhet të përzihen mirë. Me pas e lëmë të pushojë për rreth 5 minuta.
  • Brumin e hapim me pec (okllahi) mbi banak, me trashësi 1,5 -2 cm. E presim në formë rombi ose paralelogrami. Siç mund ta shikoni edhe ne foton e bashkëngjitur.
  • Gurabitë i vendosim në tavë të lyer me gjalpë dhe piqen në furrë në temperaturën 150 gradë celsius për 30 minuta.
  • Tashmë ju ngelet të mbushni pak kafe apo çaj sipas dëshirës dhe te shijoni një pasdite te këndshme.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Cila është ëmbëlsira juaj e preferuar nga ato që kemi publikuar ne ArtiGatimit? Na shkruani ne komente…

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta Panettone në Shqip

Panettone është një ëmbëlsirë që përgatitet për Krishtlindje, më zanafillën në qytetin e Milanos, pastaj përhapur në të gjithë Italinë. Panaton apo panatton ka një bazë cilindrike dhe sipër një kupole. Në brendësi mbushet me rrush të thatë dhe fruta kandit.

Receta për Krem Brulèe

Crème brûlée, shfaqet për herë të parë në një libër recetash franceze, dhe pse origjina ka mundësi të jetë shpikje anglezëve. Anglezët e quajnë "burnt cream", pra krem i djegur. Le ta zbulojmë si të gatuajmë këtë recetë ëmbëlsire.

Receta për Reçel Ftoi

Ftoi është një frutë shumë i mirë dhe i pasur me shumë vitamina, minerale dhe substanca ushqimore. Këtë frutë mund ta shijojmë të pjekur në furrë ose të bërë reçel o marmelatë.

Biskota të mbushura me mollë

Këto biskota të mbushura me mollë janë ëmbëlsira shumë të shijshme dhe të thjeshta për tu përgatitur. Kombinimin mund ta bëni edhe me reçel të ndryshëm, por mbushja me mollë dhe kanellë i jep një arome të veçante.