Embëlsira
Shkruaj një koment

Receta ëmbëlsirë e mbushur me krem

Përgatitja: 25 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Kjo ëmbëlsirë e mbushur me krem është ideale për të festuar ditëlindje apo festa të tjera, ose thjeshtë një copë ëmbëlsirë pas darkës. Përgatitja e kësaj ëmbëlsirës mbushur me krem është shumë e thjeshtë dhe shtresa kryesore ngjan si një pandispanjë.


Përbërësit për Receta ëmbëlsirë e mbushur me krem

  Për bazën e ëmbëlsirës:

 • 120 g miell

 • 4 vezë

 • 120 g sheqer

 • 5 g pluhur për fryrje

 • 90 g vaj

 • pak kripë

 • vanilje
 • Pwr mbushjen:

 • 250 ml ajkë qumështi (panna)

 • kakao pa sheqer


Përgatitja ëmbëlsirë e mbushur me krem

Mbushja e kësaj ëmbëlsire mund të bëhet edhe me krem pastiçier, recetën e gjeni në faqen tonë. Gjithsesi edhe ky version me ajkë qumështi (panna) është fantastik.
Për të rrahur ajkën duhet të vendosim paraprakisht enën në frigorifer dhe me pas me një rrahës elektrik ose rrahës vezësh rrahim ajkën derisa të fryhet. E vendosim përsëri ajkën (pannen) në frigorifer.

Ndërkohë fillojmë të përgatisim bazën e ëmbëlsirës.
Në fillim ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhat. Rrahim të bardhat derisa të bëhen merenge dhe i vendosim në frigorifer.
Të verdhat e vezëve i rrahim me sheqerin dhe pak vanilje derisa të bëhen shkumë. Shtojmë vaj dhe e përziejmë të gjithë masën. Më pas shtojmë gjysmën e miellit dhe e trazojmë mirë.
Shtojmë të bardhat e vezëve dhe i përziejmë me ndihmën e një shpatulle. Shtojmë dhe pjesën tjetër të miellit dhe e trazojmë me kujdes. Masa për bazën është gati të cilën e shtrojmë në një tavë ku kemi vendosur më parë letër kuzhine. Duhet të kemi parasysh që tava të jetë sa më e madhe, kështu që shtresa të jetë jo më shumë se një centimetër e lartë.

Bazën e pjekim në furrë të ngrohur paraprakisht në temperaturën 180 °C për rreth 20 minuta.

Pasi të jetë ftohur e heqim nga tava dhe e kthejmë për të hequr letrën e vendosur.
E shtrojmë në tavolinën e punës dhe sipër i hedhim kakao pluhur. Më pas shtrijmë në të gjithë sipërfaqen ajkën e qumështit që kemi vendosur në frigorifer. E hapim në mënyrë të njëtrajtshme. Në një anë fillojmë ta rrotullojmë në formë rolë ëmbëlsirën e mbushur.

E vendosim me baze poshtë dhe e lemë në frigorifer të pushojë për disa minuta.
Ëmbëlsirë e mbushur me krem është gati, e presim në feta dhe e shërbejmë

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente