Çfarë është Maja Natyrale?

2 Shares
1
0
1

Në këtë artikull do të mësoni më shumë rreth Maja Natyrale të përgatitur në shtëpi. Përgatitja në shtëpi sugjerohet sepse ju jep një rezultat fantastik në produktet e përdorura dhe sigurisht është shumë e shëndetshme. Maja-në mund ta përdorni për të përgatitur bukë shtëpie, pite, kulaç dhe pse jo ëmbëlsira të ndryshme.


Maja natyrale e përgatitur në shtëpi njihet ndryshe si maja buke, farë buke, brumë i thartuar, brumë i ardhur, bashkëbrum. Ne kemi vendosur të përdorim si maja natyrale (MN).

Vetitë e Majas Natyrale

Cilësia e majas natyrale mund të shikohet tek aroma dhe aftësia që ka për tu rritur (fryrë) me kohën. Temperatura ideale që bakteret të veprojnë në mënyrë sa më efikase është 26°C. Temperaturë që duhet ta kemi parasysh përgjatë të gjithë procesit të gatimit të maja-së por edhe kur ju duhet të përgatisni recetën për bukë në shtëpi. Nuk po kalojmë në detaje si këto gazra çlirohen në brendësi të brumit, nga reaksionet kimike apo çlirimi i glukozës, por duhet të keni parasysh të respektoni kohët dhe kushtet për një rezultat sa më të kënaqshëm.

Përgatitja e maja natyrale kërkon shumë kohë derisa brumi të jetë në gjendje të përdoret por ju sigurojmë se mundimi ja vlen, pasi buka e përgatitur me maja natyrale ka një aromë fantastike dhe është shumë e shijshme.

Një veti tjetër e maja-së natyrale është se ajo tretet më shpejt se maja-ja e birrës apo fryrës të tjerë kimik. E trajtuar siç duhet maja-ja natyrale mund të zgjasë me qindra vjet pa u prishur dhe sa më e vjetër të jetë aq më e shijshme dhe aromatike del buka.

Vijon, përgatitja e Maja Natyrale hap pas hapi.

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Ullinj

Kjo është periudha ideale për të bërë ullinjtë. Nëse ju pëlqejnë ullinjtë e nuk dini si ti përgatisni, ne kemi sjellë një recetë të shpejtë. Zakonisht në Shqipëri përdoret hiri i zjarrit për të hequr hidhërimën e ullirit, por në pamundësi të saj ne kemi përdorur kripën

Salca beshamel

Salsa beshamel është një salcë që gjen një përdorim të gjerë në kuzhinën italiane, franceze, angleze dhe jo vetëm. Kjo salcë e bardhë është e njohur kudo. Thuhet që salca beshamel merr emrin nga shpikësi i saj qe quhej Louis de Béchameil, markez i Nointel, chef ne hotelin e Louis XV në Francë. Nga fundi i shekullit të XVIII salsa béchameil mori emrin béchamelle.

Pandispanjë me kakao

Pandispanja me kakao është baza ideale për të përgatitur torta të mbushura e të zbukuruara, por mund të shijohet edhe thjesht siç është për mëngjes ose mbas-dite.

Si të pastrojmë angjinaren

Angjinarja është një perim i pasur me fibra që ndihmon në uljen e kolesterolit. Ka pak kalori. Me të mund të përgatisim pjatanca të ndryshme. Pastrimi i angjinares, në të kundërt të asaj që mund të mendohet, është një përgatitje e thjeshtë. Me pak kohë e durim do të arrini në një përfundim të kënaqshëm.