Byrek me Kungulleshka

Byrek me Kungulleshka. Receta e dërguar nga Flutura R.

Byrek me Kungulleshka

Prep Time30 minutes
Cook Time30 minutes
Total Time1 hour
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: byrek
Sasia: 4 persona

Përbërësit

 • 10 copë petë
 • 1 kg kungulleshka
 • 4 kokrra vezë
 • 1 kg qumësht
 • 1 tufë kopër
 • 50 gr gjalpë
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • pak kripë

Përgatitja

 • Përgatisim kungulleshkat duke i grirë në rende dhe i lëmë në kullorse për të kulluar ujin. Në një tigan hedhim dy lugë vaj ulliri dhe një lugë gjalpë dhe e skuqim pak kungulleshkat.
 • Pastaj hedhim qumështin por duke lënë një gotë që të njomën petët kur renditen. Rrahim 3 kokrra vezë dhe i shtojmë pasi të jetë ftohur pak kungulli në tigan, hedhim dhe koperin e grirë hollë dhe vazhdojmë shtrimin e byrekut.
 • Një kokërr veze e rrahim dhe e hedhim në një gotë me qumësht ku kemi hedhur edhe 1 luge vaj. Shtojmë petën e parë pasi e kemi lyer tepsinë me gjalpë dhe e spërkasim me përgatitjen që kemi në gotë.
 • Në mes hedhim gjellën e përgatitur dhe vazhdojmë renditjen. Pasi mbarojmë shtrimin hedhim qumështin e mbetur nga gota dhe gjysmën e gjalpit të shtrirë më parë.
 • E fusim në furrë e ngrohur më parë për pjekje. Temperatura 200°C dhe pas 20 minutash e ulim temperaturën në 150°C dhe e lëmë dhe për 20 minuta të tjera.
 • Më pas e fikim dhe e lëmë edhe 10 minuta të kullojë dhe e nxjerrim nga furri dhe e mbulojmë me një tepsi tjetër për 10 min. Sa të ftohet pak e presim në feta dhe e shërbejmë. Sipas dëshirës mund dhe të shtoni pak sheqer.

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Barbunja greke sallatë

Receta e dërguar nga Eglantina Dh. dhe e vlefshme për Konkursin e Gatimit. Barbunjat greke janë një lloj bishtaje e holle dhe e gjatë që mund të përdoret për gjellë por edhe për sallatë kur është e freskët dhe e vogël pa u mbushur me kokrra brenda.