Supe perime dhe portokall

Si te gatuajme Supe perime me portokall e fileto peshku. Receta e dërguar nga Estela S. H.

Supe perime dhe portokall

Përbërësit

 • 250 gr brokoli
 • 1 karote
 • 1 kungull
 • 1 filxhan çaji kos
 • 1 lugë gjelle miell orizi
 • 4 thela portokalli
 • pak majdanoz
 • pak piper të zi
 • 1 limon
 • disa fileto pule ose peshku sipas dëshirës

Përgatitja

 • Paraprakisht lajmë e presim të gjitha perimet në kubike të vegjël. Në një tenxhere i hedhim të gjitha perimet bashkë dhe i mbulojmë me ujë.
 • I vëmë në zjarr me nxehtësi mesatare, duke i shtuar kripë. Pasi perimet të kenë zierë (provojmë me lugë) e heqim tenxheren nga zjarri dhe me një lugë druri i shtypim me ujin e vet, derisa të përftojmë një masë homogjene. Marrim filxhanin e kosit dhe i hedhim brenda një lugë miell orizi. I trazojmë mirë.
 • Masën e përftuar e hedhim tek tenxherja ku kemi perimet. I trazojmë dhe i vëmë në zjarr me nxehtësi të ulet. Presim thelat e portokallit dhe i shtojmë tek masa e përftuar duke i lënë në zjarr derisa supa të ketë marrë pak trashje.
 • E heqim nga zjarri dhe e servirim me majdanoz, piper të zi dhe limon e pak vaj ulliri sipër.
 • Në qoftë se kjo supë do bëhet me fileto pule, fileton e ziemë më përpara dhe e hedhim copa, copa në momentin kur perimet të jenë zierë.
 • Në rastin se do të përdorim fileto peshku, evitojmë kosin dhe e hedhim pasi perimet të jenë zierë, bashke me miellin e orizit.

Notes

receta-supe-konkursi-gatimit-artigatimit-foto-cover-contest-free-gift-recipe-gatimi-

Ju bëftë mirë dhe mos harroni të votoni për këtë recetë duke klikuar mbi butoni “Like”

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like