Pije Cocktails
Shkruaj një koment

Receta për Baileys (përgatitur në shtepi)

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 6

Baileys ose krem whiskey siç njihet me shumë është një pije me të vërtetë shumë e mirë, por e përgatitur në shtëpi do t’ju pëlqejë akoma më shumë. Mund ta shërbeni edhe sipër akullores ose thjesht në gotë me disa kube akulli në gotë.

Përbërësit për Receta për Baileys (përgatitur në shtepi)


  • 500 ml qumësht

  • 250 ml pana

  • 180 gr sheqer

  • 100 ml kafe ekspres

  • 125 ml alkool


Përgatitja e Baileys


Në një tenxhere hedhim qumështin dhe kafene dhe e lemë të ziejë përreth dy minuta. E lemë të ftohet më pas.
Fillojmë të rrahim panën duke shtuar pak nga pak alkoolin dhe duke e trazuar fort në mënyrë që të përzihen mirë.
Më pas shtojmë sheqerin dhe qumështin me kafene. I trazojmë fort dhe vazhdojmë derisa të gjithë përbërësit të jen përzier mirë dhe të kemi një masë homogjene.

Irish-Cream-baileys-krem-baileys-whiskey-receta-per-cocktail

Më pas hedhim pijen e përgatitur në shishe dhe e përziejmë fort. E lemë shishen të pushojë përreth 15 ditë përpara se ta konsumojmë.
Pas kësaj kohe pija Baileys është gati për tu shijuar.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente