Receta për Baileys (përgatitur në shtepi)

Baileys ose krem whiskey siç njihet me shumë është një pije me të vërtetë shumë e mirë, por e përgatitur në shtëpi do t’ju pëlqejë akoma më shumë. Mund ta shërbeni edhe sipër akullores ose thjesht në gotë me disa kube akulli në gotë.

Receta për Baileys (përgatitur në shtepi)

Përbërësit

  • 500 ml qumësht
  • 250 ml pana
  • 180 gr sheqer
  • 100 ml kafe ekspres
  • 125 ml alkool

Përgatitja

  • Në një tenxhere hedhim qumështin dhe kafene dhe e lemë të ziejë përreth dy minuta. E lemë të ftohet më pas.
  • Fillojmë të rrahim panën duke shtuar pak nga pak alkoolin dhe duke e trazuar fort në mënyrë që të përzihen mirë.
  • Më pas shtojmë sheqerin dhe qumështin me kafene. I trazojmë fort dhe vazhdojmë derisa të gjithë përbërësit të jen përzier mirë dhe të kemi një masë homogjene.
  • Më pas hedhim pijen e përgatitur në shishe dhe e përziejmë fort. E lemë shishen të pushojë përreth 15 ditë përpara se ta konsumojmë.
  • Pas kësaj kohe pija Baileys është gati për tu shijuar.

Notes

Përgatitja e Baileys

Ju bëftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pije Franceze – Clericot

Clericot është një pije me origjinë franceze, por disa thonë se është shpikur nga anglezët që jetonin në Indi, për të freskuar nxehtësinë. Përgatitja e kësaj pije është super e lehtë dhe mund të shërbehet në një gotë vere.

Pjeshkë në verë

Pjeshkat të vendosura në verë kanë një shije me të vërtetë të mrekullueshme. Edhe vera është shumë e veçantë pasi ka marrë gjithë aromën e pjëshkëve. Zakonisht janë vetëm keta dy përbërës të kësaj recete, por nëse dëshironi mund të shtoni edhe karafil ose kanellë.

Çaj trëndafili të egër

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është një ndër bimët mjekësore më të çmuara për vlerat e forta shëndetësore. Ai është një bimë që rritet në shkurre, sidomos në pjesët kodrinore të Shqipërisë.