Petanik me qumësht dhe djathë për festën e Bajramit

Recetë tradicionale petanik me qumësht dhe djathë për festën e Bajramit që nuk duhet të mungojë në tavolinë.

Përgatisni këtë recetë të thjeshtë dhe do të ngeleni të kënaqur. Për petanikun kemi përdorur petë të gatshme, por fare mirë mund ti përgatisni vetë.

Petanik me qumësht dhe djathë

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: byrek
Sasia: 6 persona
Kalori: 220kcal

Përbërësit

 • 1 pako peta të pjekura
 • 1 l qumësht
 • 300 gr djathë
 • 250 gr gjalpë
 • 5 kokrra vezë
 • 15 gr kripë

Përgatitja

 • Në një enë të madhe hedhim vezët dhe qumështin duke i trazuar vazhdimisht, shtojmë dhe pak kripë. Sugjerohet që masa të hidhet në një tepsi që ta keni më të lehtë të lagni petët.
 • Ndërkohë djathin e thërrmojmë dhe e vendosim në një enë ndërsa gjalpin e shkrijmë dhe e lemë në ambient të ngrohtë. Një pjesë të gjalpit e hedhim në tepsi duke e lyer të gjithë sipërfaqen e saj që të mund të fillojmë me ndërtimin e petanikut
 • Është e rëndësishme që peta e parë mos laget dhe copëtohet por të jetë sa më e plotë. Vendosim petën e parë dhe më pas fillojmë me një petë tjetër duke e lagur me përzierjen me qumësht dhe sipër i hedhim djathë dhe pak gjalpë.Përsërisni këtë proces në çdo petë.
 • Petët në momentin që lagen me qumësht duke qenë se janë shumë të thata mund të copëtohen, prandaj mundohuni ti vendosni të gjitha pjesët në mënyrë sa më të rregullt në tepsi. Vazhdoni me këtë proces por sigurohuni që petët të lagen sa më mirë.
 • Kur të jenë shtruar të gjitha petat, me majat e gishtave shtypni pjesët anësore që të kuptoni që petët janë lagur plotësisht. Në rast se ka sipërfaqe të pa lagur mund ti hidhni pak nga përzierja sipër.
 • Në fund të këtij procesi hedhim gjalpin e mbetur dhe e vendosim në furrë.
 • Furra sugjerohet të ndizet paraprakisht, pjekja bëhen në temperaturë 200°C për 30 minuta.
 • Gjithsesi petanik me qumësht dhe djathë do të jetë pjekur plotësisht kur pjesa e sipërme ka marrë ngjyrë kafe.
 • Priteni petanikun në copa me madhësinë që ju dëshironi dhe konsumojeni të ngrohtë.

Lexoni gjithashtu recetën për Yshmer ose kek revani.

Ju bëftë mirë dhe Gëzuar Bajramin!

36 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Tortë me çokollatë e spec djegës

Kjo tortë në formë zemre është ideale për të festuar festën e Shën Valenitinit dhe jo vetëm. Kjo është një tortë që mund ta gatuani në çdo moment që keni dëshirë për një ëmbëlsirë të veçantë. Shija e çokollatës kombinon shumë me specin djegës. Provojeni dhe do të jem e sigurt që do të jetë një nga tortat që do të përgatisni shpesh.

Kadaif

Kadaif së bashku me bakllavanë janë ëmbëlsirat tipike për festat e fundvitit për gjithë shqiptarët. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë tjetër, duke i bërë rolè copat. Në këtë mënyrë prezantohet më bukur dhe është më i lehtë për tu shërbyer.

Vezë të kuqe për Pashkë

Vezët e ngjyrosura me ngjyrë të kuqe për Pashkë janë një traditë e hershme. Veza që në kohët antike ka simbolizuar jetën dhe Krishtin e Ringjallur. Zakonisht në traditën ortodokse vezët ngjyrosen ditën e enjte para Pashkëve dhe konsumohen ditën e dielë ose në ditët në vazhdim.