8 Ushqime për të ulur kolesterolin

Ushqime të ndryshme ulin kolesterolin në mënyra të ndryshme. Disa shpërndajnë fibra të tretshme, e cila lidh kolesterolin dhe pararendësit e tij në sistemin e tretjes dhe i tërheq ato jashtë trupit përpara se të futen në qarkullim.

Disa ju japin yndyrna të pangopura, të cilat ulin drejtpërdrejt LDL-në. Dhe disa përmbajnë sterole bimore dhe stanole, të cilat bllokojnë trupin që të thithin kolesterolin.

Si të ulni kolesterolin në mënyrë natyrale

1. Tërshëra

Një hap i parë i thjeshtë për të ulur kolesterolin është një tas me miell tërshëre ose drithëra të ftohtë me bazë tërshëre si çereali për mëngjes. Ju jep 1 deri në 2 gram fibra të tretshme. Shtoni një banane ose disa luleshtrydhe për një gjysmë gram tjetër. Udhëzimet aktuale të ushqimit rekomandojnë marrjen e 20 deri 35 gramë fibra në ditë, me të paktën 5 deri në 10 gram që vijnë nga fibra të tretshme.

2.Elbi dhe drithërat e tjerë

Ashtu si tërshëra, elbi dhe drithërat e tjerë mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjes së zemrës, kryesisht përmes fibrave të tretshme që ato shpërndajnë.

3.Fasulet

Fasulet janë veçanërisht të pasura me fibra të tretshme. Ata marrin pak kohë që të treten, që do të thotë që ndiheni të ngopur për më shumë kohë pas vaktit. Kjo është një arsye që fasulet janë një ushqim i dobishëm për njerëzit që përpiqen të humbin peshë.

Receta Byre me Fasule

4.Patëllxhan dhe bamje

Këto dy perime me pak kalori janë burime të mira të fibrave të tretshme.

5.Vajra perimesh

Përdorimi i vajrave të lëngshëm vegjetal si kanola, luledielli, lulelakra dhe të tjerë në vend të gjalpit, dhjamit të dhjamit kur gatuani ndihmon në uljen e LDL.

6.Molla, rrushi, luleshtrydhet, agrumet

Këto fruta janë të pasura me pektinë, një lloj i fibrave të tretshme që ul LDL.

7.Sojë

Ngrënia e fasuleve të sojës dhe ushqimeve të bëra prej tyre, si tofu dhe qumështi i sojës, dikur reklamohej si një mënyrë e fuqishme për të ulur kolesterolin.

8.Peshq të yndyrshëm

Konsumimi i peshkut dy ose tre herë në javë mund të ulë LDL në dy mënyra: duke zëvendësuar mishin, i cili ka yndyra të ngopura që rrisin LDL dhe duke dhënë yndyrna omega-3 që ulin LDL.

Receta Supë me Peshk

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like