Supë me hithra – Receta të shëndetshme

Supe hithra është një ilaç për trupin. Shumë njerëz nuk e dinë se sa e rëndësishme është bima e hithrës për shëndetin .Ajo ndihmon në pastrimin e gjakut dhe përtëritjen e qelizave të gjakut.

Supë me hithra – Receta të shëndetshme

Prep Time10 mins
Cook Time20 mins
Total Time30 mins
Course: Soup
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 2 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

  • 1 dorë hithra
  • 2 qepë të njoma
  • 1 karotë
  • 1 lugë gjelle oriz
  • kopër
  • majdanoz
  • vaj ulliri

Përgatitja

  • Në fillim lajmë përbërësit dhe i presim imët. Qepët i presim në formë rrethore dhe i kaurdisim në një enë të nxehur me 2 lugë vaj ulliri. Më pas në tenxhere hedhim ujin ,orizin dhe pak kripë.
  • Pasi orizi të ketë bërë gjysmë zierje ne tenxhere do të hedhim karotat dhe hithrat. E lemë të ziejë edhe 7-8 minuta. Në fund hedhim edhe erëzat. Supa shërbehet e ngrohtë dhe me bukë të thekur.
  • Hithra përdoret në disa mënyra. Sot dhamë recetën e përgatitjes së supe hithra. Nëse abonoheni në njoftimet e faqes, do të merrni receta gatimi të reja me te njëjtët përbërëse. Gjithashtu mund të lexoni edhe recetën pispili me lakra te egra.

Ju bëftë mirë!

352 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like