Si të përgatisim Kokoshka

26 Shares
26
0
0
Kokoshkat janë shumë të shëndetshme dhe të pëlqyeshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Ato mund të konsumohen çdo pasdite apo dhe gjatë leximit të ndonjë libri.

Si të përgatisim Kokoshka

Prep Time10 mins
Cook Time10 mins
Total Time20 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: antipaste
Sasia: 6 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 200 gr misër për kokoshka
 • gjysmë luge gjelle vaj
 • 5 gr kripë sipas dëshirës

Përgatitja

 • Marrim një tigan me kapak dhe e lemë të nxehet. Hedhim vajin duke e hapur në gjithë fundin e tiganit.
 • Pasi tigani është nxehur, hedhim misrin, jo më shumë sesa të mbulohet fundi i tiganit.
 • Në momentin që hedhim kokrrat e misrit, vendosim menjëherë kapakun.
 • Tiganin e lëvizim herë pas here para prapa mbi zjarr.
 • Porsa fillojnë të dalin kokoshkat e para ulim pak zjarrin dhe vazhdojmë lëvizjen e tiganit.
 • Kjo gjë vazhdon për rreth 5 minuta. Kur mos të dëgjojmë kërcitjen karakteristike të kokoshkave heqim tiganin nga zjarri dhe i hedhim në një enë.
 • Vazhdojmë në këtë mënyrë për të gjithë masën e misrit për kokoshka.
 • Serviren me kripë ose jo, sipas dëshirës.

Lexo gjithashtu sallatë e ftohtë me karkaleca, antipastë me lulelakër ose antipastë në formë lule me sfogliat.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

26 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Pica me salçiçe e domate

Picën, tradicionalisht e shijojmë në piceri, por pse të mos e provojmë ta përgatisim vetë në shtëpi. Nuk është shumë e vështirë, por do vetëm kohë. Në fund pasi e kemi përgatitur, do të ngelemi të kënaqur nga shija e picës së përgatitur.

Tavë balte me spinaq

Tavë balte me spinaq është një gatim mjaft interesant për tu provuar. Vlerat ushqimore te spinaqit dihen që janë të mëdha. Prandaj dhe recetën e sotme e kemi zgjedhur me këtë përbërës.

Si të gatuajmë Sushi

Sushi është një pjatë tradicionale japoneze me oriz të përgatitur me uthull, me pak sheqer dhe kripë, që shoqërohet me një larmi përbërësish, të tilla si ushqime deti, shpesh të papërpunuara dhe perime.