Soufflé patate

104 Shares
104
0
0
Soufflé patate mund të përgatitet edhe në versionin me proshutë në një tavë të vetme ose në porcione teke. Le të shohim më parë versionin vegjetarian të përgatitjes së kësaj recete.

Soufflé patate

Prep Time20 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: gjelle
Sasia: 2 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 500 gr patate
 • 2 kokrra vezë
 • 50 gr djathë kaçkavall
 • 50 gr djathë parmigiano
 • gjethe qepe
 • 100 ml qumësht
 • 30 gr gjalpë
 • arrë moskat
 • majdanoz
 • piper i bardhë
 • spec i kuq

Përgatitja

 • Për të përgatitur soufflé patate në fillim duhet të pjekim patatet. Në një enë më ujë të bollshëm vendosim patatet për të zier. Pasi disa minutash i heqim dhe qërojmë dhe me një shtrydhëse patate i bëjmë brumë. Mund ti shtypim edhe me ndihmën e një pirun nëse preferoni konsistencë më të ashpër.
 • Patatet e shtypura i hedhim në një enë qelqi ku do të shtojmë djathrat e grirë, të verdhat e vezëve, gjethet e qepës dhe majdanozin e prerë hollë, arrë moskat dhe piper të bardhë.
 • Masën e trazojmë që të bashkohen të gjithë përbërit. Më pas shtojmë qumështin dhe gjalpin e shkrirë.
 • Të bardhat e vezëve i rrahim me pak kripë derisa të bëhen marengë. E hedhim vezët e rrahura te masa e patateve dhe e përziejmë përsëri. Masën e hedhim në tava balte dhe i futim në furrë të parangrohur në 200° për 10 minuta. Soufflé patate shërbehet e ngrohtë.

Receta të tjera që mund të pëlqeni Soufle portokalli, byrek me patate ose tave me patate.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

104 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Byrek me patate

Byrek me patate është një recetë tradicionale shqiptare dhe ka një shije të pasur edhe të veçantë. Mund të shërbehet si pjatë unike ne festa ose piknik, absolutisht për tu provuar.

Byrek i mbushur në formë lule

Receta e këtij byreku na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Edona të cilën e falenderojmë. është me të vërtetë një byrek jo vetëm i shijshëm por edhe i bukur në pamje. Mund ta shërbejmë mbasdite për fëmijët ose për një aperitiv me miqtë. Jam e sigurt që të gjithë do të ngelen të kënaqur nga ky byrek. Në këtë rast ne e kemi mbushur me djathë e gjizë, por gjithsecili mund ta mbush sipas dëshirës e fantazisë.