Pije freskët me fruta të grira – Banane, Mollë dhe Dardha

12 Shares
11
0
1
Pije freskët me fruta të grira kur doni të ndryshoni shijen dhe mënyrën si konsumoni frutat. Frutat janë të pasura me vitamina, minerale, fibra dhe janë të rekomanduara për një dietë të shëndetshme.

Pije freskët me fruta të grira

Prep Time10 mins
Total Time10 mins
Course: Drinks
Cuisine: Mediterranean
Keyword: healthy, pije
Sasia: 2 persona
Kalori: 130kcal

Përbërësit

  • 1 banane
  • 1 kokërr mollë
  • 1 kokërr dardhë
  • 50 gr boronica
  • copa akulli

Përgatitja

  • Lajmë frutat, i fshijmë nga uji, i qërojmë dhe i presim me thikë ne copa. Në qoftë se frutat i kemi bio i lemë me gjithë lëkurë.
  • Copat e frutave i futim në blender kuzhine. Shtojmë dhe copa akulli dhe i grijmë sa të bëhet një masë kremoze. Pijen e hedhim në gotë dhe e shërbejmë të freskët.
  • Frutat e freskëta përmbajnë më së shumti ujë 80% deri 95% të masës. Përdorimi i 4 porcione fruta në ditë ndihmon në përmirësimin e humorit dhe ul rrezikun për sëmundje kardiake, obeziteti dhe diabet i tipit 2.

Lexoni gjithashtu përgatitjet për lëng i kuq i shendetshëm, lëng kajsi ose lëng molle.

Ju bëftë mirë!

12 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Lëng Dardhe – Receta me Video

Ka mjaft mënyra për të konservuar frutat e bollshme të verës. Sot kemi zgjedhur si të përgatisim lëng dardhe. Mund të shërbejmë të freskët ose mund të hedhim në enë për një konservim më të gjate. Ky lëng frutash është shumë i thjeshtë për tu përgatitur.