Ushqime për bark të sheshtë-Ja si të bini nga pesha

Sipas shumë studimeve për ushqimet është përpiluar një listë me mbi 30 ushqime të ndryshme për një bark të sheshtë. Shumica e ushqimeve të diskutuara duhet të përshtaten me një nga tre kategoritë e rëndësishme të ushqimit për të ngrënë shëndetshëm.

Këto kategori ushqimesh janë:

  • Të pasura me fibra
  • Të pasura me proteina
  • Të pasura me yndyrna të pangopura

Nga 30+ ushqime që kemi gjetur, ka 10 ushqime në veçanti që spikatën si zgjidhjet më të mira për ata që dëshirojnë një bark të sheshtë.

Kos

Zgjidhni kos natyral, grek, të pa sheqerosur / me aromë.

5 Rregulla për të rënë nga pesha

Quinoa

Kjo kokërr e plotë pa gluten, e pasur me proteina dhe e mbushur me fibra shihet si zëvendësimi përfundimtar i ushqimeve si gruri, makaronat dhe orizi i bardhë.

Quinoa me Perime

Quinoa me perime mund të shërbehet si një pjatë e parë shumë e shijshme dhe e shëndetshme. Quinoa është një ushqim që mund të përdoret si alternative nga personat celiac.
Lexo recetën e plotë

Bajame

Janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, fibrave dhe yndyrnave të pangopura, të cilat ndihmojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Fasule

Janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, fibrave dhe hekurit dhe kanë shumë pak kalori.

Vezët

Ekuilibri i aminoacideve thelbësore ndihmon trupin tuaj të ndërtojë muskuj të fortë barku që do ta mbajnë barkun tuaj të duket i sheshtë dhe i fortë.

Salmon

Ndihmon në ngadalësimin e tretjes, rregullimin e sheqerit në gjak dhe zvogëlimin e dëshirave për ushqim. Zgjidhni salmon të egër të konservuar, jo llojin e tymosur.

Filetë salmoni me verë të bardhë

Salmoni është një peshk me shumë veti ushqyese dhe duhet konsumuar shpesh. Ne kemi sjellë një recetë shumë të shpejtë, shumë elementare dhe të shijshme.
Lexo recetën e plotë

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Është i mbushur me përfitime shëndetësore prandaj sigurohuni që të zgjidhni varietetin ekstra të virgjër, dhe pijeni atë

Manaferrat

Zgjidhni manaferrat me ngjyrë blu ose të kuqe (boronicat, manaferrat, manaferrat acai, qershitë). Ato janë të pasura me fibra dhe të mbushura me lëndë ushqyese.

Zarzavate dhe spinaq

I njohur prej kohësh si super ushqim spinaqi (së bashku me perime të tjera jeshile të errëta) ka pak kalori, dhe i mbushur me lëndë ushqyese, fibra dhe kalcium.

Avokado

Janë të mbushura me yndyrna të pangopura dhe me kalium. Ngrënia e gjysmës së avokados gjatë drekës mund të ndalojë dëshirat për ushqim për 5 orët e ardhshme.

Avokado me vezë në furrë

Avokado e përgatitur në këtë mënyre është jashtëzakonisht ushqyese.
Lexo recetën e plotë
1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like